Uudised

Tööstuslik saeveskiliin Wood-Mizer WB2000 kaasaegses tehases Poolas

21. oktoober 2022

Tööstuslik saeveskiliin Wood-Mizer WB2000 kaasaegses tehases Poolas

Vaadake üksikasjalikku videoülevaadet Poola ettevõttes A&M Trak Michał Nowakowski töötavast Wood-Mizeri tööstuslikust saeveskiliinist. Ülevaatuse teeb Wood-Mizeri tööstusseadmete osakonna juht Adam Kubiak koostöös Nowakowski töötajatega.

Alates turule toomisest 2015. aastal on Wood-Mizer WB2000 masinaid paigaldatud tööstuslikesse saeveskitesse üle kogu maailma, ning nende tootlikkus on tõusnud kahe- või isegi kolmekordseks. Tööstuspink Wood-Mizer WB2000 ühendab endas nii kitsaste kui ka laiade lintsaagide tehnoloogia eelised. Saemehed panevad tähele pingi selliseid omadusi nagu saagimistäpsus, kiire hüdraulikaga massiivne säng ja kasutusmugavus. WB2000 võib töötada kas eraldiseisva pingina või osana saeveskiliinist.WB2000 saepea ja lintsaed

WB2000 saepink kasutab 50 mm, 75 mm või 100 mm laiust lintsaagi, mis on 800 mm läbimõõduga malmist rihmaratastel. 50 mm või 75 mm laiuse saelehe kasutamine tähendab, et teritamist ja räsamist saab teostada Wood-Mizeri seadmetega, nagu terituspink BMS600 ja räsamispink BMT300. „100 mm laiused terad nõuavad keerulisemat teritusprotsessi ja saeraami operaator peab samuti olema osavam. Enamik WB2000 saepinke on meie klientide poolt tellitud töötamiseks 75 mm teradega,“ räägib Wood-Mizeri tööstusosakonna müügijuht Adam Kubiak.

Iga rihmaratas on varustatud vildi ja kaabitsaga pinna puhastamiseks ja määrimiseks, ning korpuse tagaküljele on paigaldatud dosaator. Väikesed vaateaknad võimaldavad rihmarataste määrimise visuaalset kontrolli. Õli soovitatav kogus on 2-3 tilka rihmarataste töö iga 5 sekundi kohta.

WB2000 pink kasutab sae puhastamiseks ja jahutamiseks LubeMizeri süsteemi. See on ülitõhus mehhanism, mis toimetab surve all pesuainet düüside kaudu. Düüsid asuvad lintsae all ja kohal. LubeMizer pihustab vedelikku pidev- või impulssrežiimis, mis on eriti oluline kõvemate puidusortide saagimisel. Pingi saepea saab täiendavalt varustada koorijaga, mis võib saelehe eluiga oluliselt pikendada. Koorija on frees, mille hammastel on 5 mm laiused karbiidiotsad. Koorija teeb palgi pinnale väikese lõike, eemaldades koore ja mustuse ning jättes lintsae sisselõikeks puhta puidu. Lisaks saab WB2000 varustada lasersihikuga, mis näitab eelseisva lõike joont palgi pinnal.

Tera pingutussüsteem, mis koosneb manuaalsest õlipumbast ja õlikambrist, hoiab saagimisel õiget tera pinget. Õliakumulaator reguleerib pinget iga kord, kui tera puutub kokku puidu ebakorrapärasusega, näiteks okstega. Kui see juhtub, saab tera palju koormust, lõdvenedes lühikeseks ajaks. Õliakumulaator aitab hoida pinget konstantsel väärtusel, et lõikeprotsess oleks stabiilne ja täpne, olenemata puidu struktuurist. Soovi korral saab WB2000 saeraami varustada juhtpaneelilt juhitava elektrilise õlipumbaga.

Soovitatavad pinge seadistuse parameetrid on näidatud kleebisel õlipumba kõrval. „Masina operaator peab tera pinget õigesti reguleerima, kuna see mõjutab tera eluiga. Kui tera ei lõika sirgelt, on soovitatav reguleerida sae asendit rihmaratastel või vahetada saag uue vastu, kuid mitte tera liigselt pingutada,“ juhib Adam Kubiak tähelepanu.
Peamootor ja pea etteandesüsteem

Saepea vasakul küljel on 30 kW või 37,5 kW peamootor (saadaval lisavarustusena). Peamootori saab varustada seadmega Altivar, mis reguleerib sae joonkiirust 18–32 m/s piires, mis on oluline okas- ja lehtpuu saagimisel.

Ilma Altivarita saab WB2000 töötada sae kahe joonkiirusega: kas 22 m/s pehmemate puidusortide puhul või 26 m/s kõvapuidu puhul. Ühelt kiiruselt teisele ümberlülitamine toimub mehaaniliselt ja see nõuab rullide ja rihmade komplekti väljavahetamist. WB2000 masina tellimisel on vaja valida sae joonkiiruse reguleerimise meetod – kas manuaalne või elektriline –, sest hiljem seda süsteemi saeraamis muuta ei saa.

Saepead juhib vertikaalselt ülitõhus reduktor, mis on tuntud oma kõrge kasuteguri poolest (97–98%), mis võimaldab kasutada väiksema võimsusega 2,2 kW elektrimootorit. „Saepea etteandemehhanismis kasutatav juhtimistarkvara on sarnane tänapäevastes liftides kasutatavale. Kui meil on vaja seada saepea teatud kõrgusele, siis see liigub ning peatub sagedusmuunduri ja PLC-draiveri abil, kuid kui saepea on õigele kõrgusele jõudnud, rakendub pidur. Pidur vastutab ainult pea soovitud kõrgusel hoidmise eest, mitte pea liikumise peatamise eest. See lahendus piirab soojuse teket ja pikendab kogu mehhanismi eluiga,“ selgitab Adam Kubiak.

Horisontaalse etteande ajamid asuvad masina raami mõlemal küljel ja on ühendatud tugevate ja vastupidavate kettidega. Tänu sellele mehhanismile saab rasket ja laia saepead saagimise ajal täpselt ja vaevata mööda juhikuid liigutada. Maksimaalne lõikekiirus on 60 m/min, ja vastassuunas liikudes võib kiirus ulatuda 100 m/min. Pea liikumist juhib PLC-draiver, mis analüüsib pidevalt selle asendit, ja pea lähenedes tagumisele põrkerauale aeglustab kiirust.

WB2000 saepink on lõikeprotsessi jälgimiseks varustatud kahe videokaameraga. Need asuvad masina peas peamootori kõrval. Esimene kaamera jälgib lintsae tegevust ja teine kaamera pea liikumist vastupidises suunas. Pilt edastatakse operaatori kabiinis asuvale ekraanile. Videoregistraatoril võib olla maksimaalselt 4 valvekaamerat (soovi korral on saadaval kaks lisakaamerat).

Säng ja palkide hüdrauliline laadimine

Saeraami säng on tugev ja vastupidav, selle aluseks on kaks piki sängi kulgevat C-kujulist terassiini (laius 400 mm). Sängi hüdraulilised funktsioonid on analoogsed teistele Wood-Mizeri saeraamidele – kahe varda keskklamber, külgmised toed, kaks pöördeseadet ja kolm veorulli. Hüdropumba võimsus on 7,5 kW (tootlikkus 27 l/min); kuid soovi korral saab selle asendada 11 kW võimsusega pumbaga (kulu 50 l/min). „Enamik WB2000 saepinke tellitakse standardse hüdropumbaga, sest kiirem hüdraulika nõuab paremaid oskusi. Operaator peab suutma hetkega reageerida sängi kiiretele hüdraulikafunktsioonidele,“ juhib Adam Kubiak tähelepanu. Neil, kellel on vaja lõigata pikki palke, on soovitatav juurde tellida otsaklambrid, mis haaravad ja suruvad palki otstest sängi külge.

Nowakowski tööstuslik saeraam WB2000 on varustatud reguleeritava lintkonveieriga, mis transpordib saetud lauad kogumismoodulisse (sorteerimislaud). Konveieri ees on summutusrullik, mis pehmendab kukkuva laua lööki. Valikuliselt võib WB2000-l olla eraldi tugikonveier. „Tugikonveier töötab sünkroonis saepea liikumisega: konveieri ots tõuseb laua otsaga kokku ja laskub seejärel alla, et võtta vastu laua raskus, jälgides saepea liikumist. Seda seadet kasutatakse suure läbimõõduga palkide lõikamiseks. Rasked ja kõvad tammeplaadid võivad tavalisele konveierile kukkudes puruneda, kuid tugikonveier võtab need õrnalt vastu ja toetab,“ selgitab Adam Kubiak.
WB2000 saeveskiliini üks väärtuslikumaid komponente on palkide kiireks ja ohutuks sängile laadimiseks mõeldud ramp. Wood-Mizeri rambid on saadaval 3,6 m ja 6 m pikkustena 2 või 3 transpordiketiga. „Mõnikord tellivad firmad kahest rambist koosneva erikonfiguratsiooni, milles üks asub teise taga. Lühike ramp on paigaldatud tootmistsehhi sisse, ja pikk asub väljas. Välisrambil hoitakse piisavalt palke üheks töövahetuseks, sisemisel aga 2-3 palki, mis on valmis kohe sängile laadimiseks. See on nutikas viis piirata talvel tootmistsehhi avamist ja sulgemist, säästes soojust,“ selgitab Adam Kubiak. Laadimisramp on saadaval ka uusimas tugevdatud Heavy-Duty versioonis.

Saeraami taga asub moodulsorteerimislaud materjalide automatiseeritud vastuvõtmiseks ja suunamiseks edasiseks töötlemiseks. Üksikuid mooduleid (igaüks 3 m pikk) saab kombineerida maksimaalselt 9 m pikkusteks rühmadeks (kokku 3 moodulit), et luua sorteerimispesad. „Ettevõttes Nowakowski on sorteerimislaud elektriline, ristkettide ja tõukuritega. Lauda saab lisaks varustada pneumaatilise või hüdraulilise ajamiga kettidega. Soovitame seda lahendust liinidele, kus materjal tuleb kahest või enamast kõrvuti töötavast saepingist,“ selgitab Adam Kubiak.

Saeveskiliini saab täiendada ka muude masinate ja seadmetega, näiteks vasakule ja paremale küljele saab paigaldada juhikuid või kogumistaskuid, servamispinke või multisaage. Täiendavalt saab paigaldada konveieri, mis transpordib tala multisaele ja lõikmed peenestisse.

WB2000 saeraami juhtimise iseärasused

WB2000 operaatori töökoht on lõike visuaalseks kontrollimiseks kõrgendatud (see võib olla ka konditsioneeriga kabiin). A&M Trak Nowakowskis asub operaatori töökoht selleks spetsiaalselt valmistatud kabiinis.

WB2000 juhitakse kahe juhtkangi ja 12-tollise puutetundliku ekraani abil, mis kuvab lõikeparameetreid ja millel on seadistusnupud. Puuteekraani kõrval on teine ekraan valvekaamerate piltide kuvamiseks. Operaator näeb lintsae asukohta palgis, saepea taga olevat sängi, sorteerimislauda ja peamasti.

Operaatori puuteekraan töötab HEAD (saepea juhtimine) ja BED (hüdraulika juhtimine) režiimides. HEAD-režiimis näitab ekraan pea vertikaalset asendit, lõikeasendit, etteandekiirust või mootori hetkekoormust. Operaator saab saepead kasutada mitmel töörežiimil: REF, STACK ja CRUISE.

REF-režiimis on võrdluspunktiks sae algne asend: see on kasulik, kui on vaja teha esimene lõige palgis, seejärel pöörata palk ümber ja teha veel üks lõige jne. STACK-režiimi kasutatakse siis, kui võrdluspunktiks on säng: see toimib, kui operaator otsustab saagida terve palgi läbi kuni viimase soovitud paksusega lauani. STACK-režiimis saab operaator kasutada valmisprogrammi, näiteks 9 × 30 mm plaatide valmistamise ja 1 × 165 mm prusside valmistamise programmi. Saate eelnevalt valmis programmeerida üksikuid lõikemustreid ja muuta nende parameetreid saagimise ajal. Lisaks saab operaator kasutada automaatseid lõikeprogramme, kus seadistatakse palgi algus ja lõpp ning programm teostab lõikamise operaatori visuaalse kontrolli all. Samuti on olemas automaatne etteanderežiim CRUISE, kus operaator määrab etteandekiiruse ja saele edastatava võimsuse. Saepea lõikab materjali vastavalt määratud parameetritele, hoolimata puidu struktuuri ebaühtlustest.

Sängi hüdraulika töötab, kui puuteekraanil on sisse lülitatud režiim BED (SÄNG). Nüüd saate juhtida palgi ümberpööramist, keskklambrit, rullikuid ja külgmisi tugesid. Nn proportsionaalse klapi abil saab operaator reguleerida hüdraulika kiirust. Seades hüdraulika voolu kiiruse konkreetse funktsiooni jaoks, saab operaator piirata selle kiirust, mis on kasulik näiteks siis, kui peate täpselt lahti lõikama viimast lauda sängil.
Wood-Mizeri saeveskiliinid on kaasaegne ja terviklik tehnoloogiline lahendus ettevõtetele, kes soovivad tõsta efektiivsust ja automatiseerida oma tootmisprotsesse. Kõiki liine saab vastavalt klientide vajadustele paindlikult seadistada, ning maailmatasemel hooldus- ja teenindustugi tagab seadmete tõrgeteta töö.

Wood-Mizeriga on oodatud koostööd tegema keskmise suurusega ja suured puidutöötlemisettevõtted. Wood-Mizeri pühendunud inseneride meeskond on valmis jagama oma teadmisi ja kogemusi, et aidata teie äril laieneda ja õitseda.


Kontakt: Adam Kubiak, Industrial Sales Manager, e-post: akubiak@woodmizer.pl
***


Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Wood-Mizeri pressikeskus

Te olete Wood-Mizeri – maailma juhtiva lintsaagide ja saepinkide tootja – pressikeskuse lehel. Siit leiate ettevõtte uudiseid, seadmete kasutamise lugusid ning videointervjuud saepinkide omanikega.

Iga lugu on äriidee või uus lähenemine, mis aitab oma ärile teise pilguga vaadata. Kui otsite uusi tehnoloogiaid või mõtlete oma projektist saetööstuses, siis olete sattunud õigele kodulehele!


pressikeskus