Uudised

LT40 saeraami ajalugu: lintsaagide moderniseerimine ja juhtterade süsteem

2. juuni 2022

LT40 saeraami ajalugu: lintsaagide moderniseerimine ja juhtterade süsteem

1980. aastate lõpus domineerisid Poola saetööstuses paksude laiade saagidega raskeraamilised masinad, mis piirasid saematerjali tootmist. Läbimurre toimus 1990. aastate alguses, kui võeti kasutusele lintsaepingid Wood-Mizer LT40, mis muutsid palkide lõikamise lihtsaks, tõhusaks ja mobiilseks. Revolutsiooniline polnud mitte ainult pink, vaid ka õhuke kitsas lintsaag, mis suurendas saagimise efektiivsust, vähendades jäätmete kogust.Uuenduslikud Wood-Mizeri lintsaed

1990. aastate alguses tegid Wood-Mizeri lintsaed saetööstuses furoori, kuna olid vastupidavad ja tagasid täpse lõike. Wood-Mizeri terad valmistati õhukesest ja kitsast terasribast ning tollal pakuti neid – sarnaselt tänapäevasele 10/30 profiilile – ainult ühe hambaprofiili, lameda saehambavahe, paralleelse tera tagakülje ja suhteliselt lühikese hambaga. Nende efektiivsus ületas tavapäraseid jämedaid lõiketerasid, mida kasutati tollal populaarsetes raamsaagides. „Niipea, kui me kliendi juures saagima hakkasime, kogunes kogu naabruskond, et vaadata, kuidas uus LT40 saeraam massiivseid tammepalke lõikab,“ meenutab Wood-Mizeri klienditeeninduse juht Dariusz Kujawa. „Inimesed ei uskunud, et saeraami säng suudab kanda 90 cm läbimõõduga palgi raskust ja et õhuke lint suudab selle kiiresti ja täpselt lahti lõigata.“

Kitsa lintsaega varustatud LT40 tootis palju rohkem laudu, kui kliendid oodata oskasid. Vanades raamsaeveskites polnud palkide saematerjaliks ümbertöötamine kaugeltki täpne ega efektiivne: „panite palgi masinasse ja hea õnne korral saite mõned lauad, ning ülejäänu läks raisku.“ Wood-Mizeri lintsaed lõikasid täpsemalt, säästes sealjuures puitu. Operaator võis pärast esimest lõikamist hinnata materjali kvaliteeti, seejärel pöörata palgi teisele küljele ja valmis saagida teise laua. See võimaldas kontrollida kvaliteeti ja langetada otsuseid palgi lõikamise kohta parimal võimalikul viisil. Lisaks kasutas kitsa teraga Wood-Mizer LT40 saeraam vähem bensiini või elektrit, säästes omaniku raha ja minimeerides keskkonnareostust.
Iga uus omanik, kes tehasesse oma LT40 järele tuli, sai ka kogu vajaliku lintsae hooldustehnika ning kahepäevase koolituse saeraami juhtimise ja hooldamise ning lintsaagide teritamise ja räsamise kohta. Tol ajal nõudsid lintsaed kasutajalt rohkem teadmisi ja oskusi, et erinevat tüüpi puitu tõhusalt lõigata. Hambaprofiile oli ainult üks, mistõttu tuli operaatoril õppida teritamisel hambavahesid vahetama ja hambaid vastavalt konkreetsele puiduliigile õigesti räsama.Tänapäeval kasutavad lintsaeoperaatorid CBN-tehnoloogiaga teritustööriistu, mille hulka kuuluvad lihvkettad, mis on mõeldud ainult ühe hambaprofiili teritamiseks. Kasutades spetsiaalset CBN-ketast, mis on kohandatud tera profiiliga, saab operaator saagi kiiresti ja täpselt teritada. Varem pidi operaator tera teritamiseks esmalt vormima terituskivi. „Papli lõikamist planeerides oli vaja tera õigesti teritada, tagades sügavama hambavahe ja kõrgema hamba. Tavalisele terituskivile oli vaja spetsiaalse instrumendiga vormi anda. Tamme puhul oli protsess täiesti erinev, kuna hammas pidi olema lühem ja hambavahe vähem sügav,“ selgitab Wood-Mizeri kogenud hooldustehnik Robert Fret. „Tol ajal oli teritamine keeruline töö.“
Järgnevatel aastatel lisandus vastavalt turu nõudmistele saagide valikusse üha rohkem erinevaid profiile. Nende hulka kuulusid profiilid konkreetse lehtpuidu, okaspuidu, eksootilise puidu ning külmutatud puidu lõikamiseks. Samuti tutvustati populaarset 10/30 profiili (toodud turule 1996. aastal), millel on sügavam hambavahe ja kõrgem hammas. 2000. aastal täiendati lõiketerade hooldusseadmete valikut CBN-i teritusketastega, et terasid kiiresti ja tõhusalt teritada.

Wood-Mizeri lintsaagide tootmise algus Poola tehases ulatub 90ndatesse, kui USAst saabus teraslint, millesse seejärel pressiti hambad, keevitati rõngaks ning teritati valmiduseni. Praegu pakub Wood-Mizer saetööstusele laia valikut lintsaage, mis on valmistatud kõrgtehnoloogiliste protsesside abil kvaliteetsest Euroopa terasest. Wood-Mizeri originaaltera tarnitakse kliendile alles pärast seda, kui see on läbinud tehases umbes 100 erinevat kvaliteedikontrolli testi.Üliefektiivne tera juhtmehhanism

Kaasaegse LT40 saeraami saepea on säilitanud palju originaalseid omadusi, nagu üksik kahe sambaga mast, ümbrise iseloomulikud ümarad küljed ja sae juhtsüsteem. „Selles süsteemis on tehtud vaid mõned väikesed uuendused, kuna see oli juba esimesel LT40-l täpne,“ selgitab Dariusz Kujawa. Täiendusi on tehtud ohutuseeskirjade muutumise tõttu ja ergonoomika parandamise eesmärgil.

Sae juhtsüsteem on mehhanism, mis koosneb tera juhthoovast, rullikutest, pingutist ja puhastussüsteemist. Vajadusel saab selle varustada koorijaga, et pikendada tera eluiga. Tera juhtsüsteem vastutab tera stabiilsuse eest saagimise ajal.
Praegu on LT40 saepingid varustatud elektriliselt juhitava juhthoovaga (12 V DC), mis on paigaldatud neljale rullikule (2 ülemist veorullikut ja kaks alumist passiivrullikut). Juht saab keskpaneelilt kontrollida, kui kaugele on hoob välja sirutatud, reguleerides seda materjali laiuse järgi.

Vanas tera pingutusmehhanismis kasutati vedrusid ja polte. 1991. aastal viidi see konstruktsioon üle hüdraulilisele mehhanismile, mis on kasutusel tänaseni, kuid nüüd on manomeetril värviskaala. Tera pingutus mõjutab toodetava materjali kvaliteeti ja sae eluiga. Tera õige pingutuse määrad on välja toodud manomeetri juures oleval sildil ja LT40 saepingi kasutusjuhendis.Esimeste LT40 saepinkide tera puhastusmehhanism oli lihtne ja kasutas gravitatsiooni. Masti otsa paigaldatud veepaagist voolas vesi saele. „Varem tuli enne masina sisselülitamist avada kraan, et terale hakkaks tilkuma vett,“ meenutab Dariusz Kujawa. Tänapäeval saab LT40 varustada kas standardse elektriklapiga puhastusmehhanismiga või lisavarustusse kuuluva LubeMizeriga (välja töötatud 2003. aastal). Elektriline klapp lülitab veevarustuse sae käivitamisel automaatselt sisse, mis aitab säästa vett. LubeMizer on tõhus mehhanism, mis doseerib survestatud veejoa tera ülal- ja all olevate pihustite kaudu. LubeMizer võib töötada kahes režiimis – pidev ja pulseeriv, puhastades ja jahutades tera ühelt või mõlemalt poolt, mis on eriti oluline kõvemate puidusortide saagimisel. Puhastusmehhanism mitte ainult ei puhasta ja jahuta tera, vaid vähendab ka hõõrdumist, eemaldades sae pinnalt orgaanilisi aineid (vaigu ja puumahla).

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Wood-Mizeri pressikeskus

Te olete Wood-Mizeri – maailma juhtiva lintsaagide ja saepinkide tootja – pressikeskuse lehel. Siit leiate ettevõtte uudiseid, seadmete kasutamise lugusid ning videointervjuud saepinkide omanikega.

Iga lugu on äriidee või uus lähenemine, mis aitab oma ärile teise pilguga vaadata. Kui otsite uusi tehnoloogiaid või mõtlete oma projektist saetööstuses, siis olete sattunud õigele kodulehele!


pressikeskus