Uudised

Kuidas puud ohutult ja täpselt langetada – Rootsi videosari Swedish Homestead

26. detsember 2018

Kuidas puud ohutult ja täpselt langetada – Rootsi videosari Swedish Homestead

Farmer Simeon Fuchs räägib Rootsi metsameeste poolt kasutatavatest usaldusväärsetest puudelangetamise meetoditest.

Puude langetamiseks on erinevaid meetodeid. Rootsis hindavad noored metsavarujad vanemate generatsioonide elukogemust ja traditsioone. Ning Simeongi pole erand. Metsavarumistööga juba üle kümne aasta tegelev Simeon usub, et tema kasutatav puude lõikamise meetod, täpsus ning professionalism on õpitud vanematelt olijatelt, kelle käest on ta saanud teadmisi kõigest, mida on metsatöödest vaja teada.

„Esimene reegel on turvavarustuse olemasolu,“ alustab Simeon. Puude langetamise tähtsaimaks aspektiks on teadmised vigastuste ja surma ennetamise kohta. Mootorsaed on isegi kogenud puulangetajatele väga ohtlikud. Vaatamata sellele, et tüve saagimise meetodid võivad muutuda, omab nõutav pea, kõrvade, silmade ning keha kaitse selles töös otsustavat tähendust.

Simeon selgitab, et kannab pükse ning kingi, millest mootorsaag ei saa läbi tungida, ning erksavärvilist jopet, mis tagab metsas tema märgatavuse. Simeoni sõnul on vastupidavad püksid ja jalatsid üldlevinud arvamusele vaatamata piisavalt mugavad ning kerged. Puulangetaja jaoks on samuti oluline vastupidav kiiver ning tööriistavöö. Simeoni vööle on kinnitatud mõõdulint, konks, kiilud ja kirves.

Simeon kasutab oma töös Stihli mootorsaagi MS360. Alguses torkab ta maapinna sisse teiba, mis märgib puu kukkumise suunda. Simeon teeb puusse sisselõike teibapoolselt küljelt.

„Üks levinumaid vigu, mida olen metsalangetajate puhul tähele pannud, seisneb selles, et nad alustavad saagimist liiga kõrgelt,“ ütleb Simeon. Sellega läheb hinnaline puit raisku.

Peale sälkamist hakkab Simeon tüve läbi saagima. Olles umbes poolel teel, lööb ta kergelt sisse kaks kiilu, et määrata kukkumise suunda, jätkates puu saagimist. Seejärel taob ta kiilud lõpuni sisse, kuni puu hakkab kukkuma. Lõpuks astub Simeon tahapoole ning tüvi kukub täpselt teiba kõrvale.


Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Wood-Mizeri pressikeskus

Te olete Wood-Mizeri – maailma juhtiva lintsaagide ja saepinkide tootja – pressikeskuse lehel. Siit leiate ettevõtte uudiseid, seadmete kasutamise lugusid ning videointervjuud saepinkide omanikega.

Iga lugu on äriidee või uus lähenemine, mis aitab oma ärile teise pilguga vaadata. Kui otsite uusi tehnoloogiaid või mõtlete oma projektist saetööstuses, siis olete sattunud õigele kodulehele!


pressikeskus