Uudised

Kuidas parandada tornikella heli

23. detsember 2020

Kuidas parandada tornikella heli

300-aastase kogemusega saksa spetsialistid leiavad, et see on tõeline meisterlikkus... pluss tammepuidust kandmik!

Bacherti firma asutas 1725. aastal Kaspar Bachert Saksamaa edelaosas. Kuigi sellest ajast on möödunud ligi 300 aastat, on firma mitte ainult õitsval järjel, vaid kuulub ka senini Kaspar Bacherti järeltulijatele, kes jätkavad pereäri oma esivanemate viisil. Kogu äri seisneb unikaalses idees: Bacherti firma laseb välja... kirikukelli.

Üle 300 aasta on kellavaluprotsess jäänud praktiliselt muutumatuks, kasutades maasse kaevatud tellisest ja savist vormi.


Neile, kes ei ole tuttav kellade valamisega, ütleme, et see on küllaltki muljet avaldav protsess, mille käigus kasutatakse tellisest ja savist vormi ning valamist muldvormi. Kolmesaja aasta jooksul ei ole tehnoloogia praktiliselt muutunud. See fakt, et kella täiuslik kõla saavutatakse valuprotsessi lõpus, on tõeliselt hämmastav. See on tõeline kunst.

Kella lõpptoon oleneb puitkandmikust, mille külge on kell riputatud, ning firmas arvatakse, et kandmiku jaoks on parim materjal tamm.


Tonaalsus oleneb ka puidust kandmikust, mille külge kell riputatakse. Bachertis arvatakse, et sügava ja maheda heli saavutamiseks tuleb kandmik valmistada kas tammest või kuusest, seepärast on pronkskella jaoks väga oluline valida õige puit.

Selleks et valmistada kandmikke oma saematerjalist, soetasid Bachertid 2012. aasta mais Wood-Mizeri saepingi LT15.

Lintsaepink LT15 on varustatud höövlipeaga MP100.


2012. aasta mais hakkas Bachert iseseisvalt valmistama kandmikke 2 kuni 8 aastat varem varutud tammepuidust, mis tagab lõpptoote kõrge kvaliteedi.

Kandmike valmistamiseks läks perekond Bachertil vaja Wood-Mizeri väikest LT15 saepinki, mis saeb palke kitsa lintsaega. Seadmesse tehtavad investeeringud ei ole suured ning hooldus- ja käituskulud on päris tühised. Saepingil on prussi jaoks lisahöövelpea, mis sai Bachertitele otsustavaks, sest see on tehnoloogiline täislahendus kandmike tootmiseks. Bachertid ostavad vajamineva puidu kokku palkidena, saevad prussideks ja hööveldavad pealispinna, kasutades ainult Wood-Mizeri pinki. Seejärel pannakse prussist kokku kandmik, kusjuures kogu protsessile kulub alla tunni, varem aga tegeles kvalifitseeritud tisler sellega terve päev.

Enne saepingi LT15 ilmumist kulus kandmiku valmistamisele vähemalt üks päev, nüüd aga alla tunni.

Kella kokkupanekuks on tarvis tugevaid talasid.

Uus puust kellatorn asendas vana raudkonstruktsiooni.


Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Wood-Mizeri pressikeskus

Te olete Wood-Mizeri – maailma juhtiva lintsaagide ja saepinkide tootja – pressikeskuse lehel. Siit leiate ettevõtte uudiseid, seadmete kasutamise lugusid ning videointervjuud saepinkide omanikega.

Iga lugu on äriidee või uus lähenemine, mis aitab oma ärile teise pilguga vaadata. Kui otsite uusi tehnoloogiaid või mõtlete oma projektist saetööstuses, siis olete sattunud õigele kodulehele!


pressikeskus