Uudised

Kuidas külma ilmaga lintsaeraamil puitu saagida

3. veebruar 2021

Kuidas külma ilmaga lintsaeraamil puitu saagida

Ükskõik kui karm talv ka poleks, ei karda tõeline saemees pakast. Siin on mõned kasulikud näpunäited, mis aitavad teil saagimisega toime tulla talvel, kui temperatuur langeb ja palgid hakkavad külmuma. Pöörates tähelepanu saeraami ja sae korrektsele hooldusele, saate masinat kogu talve vältel edukalt kasutada!

Nõuanne 1: valige väiksema haardenurgaga hambaprofiil
Täielikult või osaliselt külmunud palke ja prussi tuleb lahti saagida samamoodi nagu kõvu lehtpuu liike. Parimaks teraks külmunud puidule on Wood-Mizeri Turbo 7 saag. Selles profiilis on hammas kõrgem ja siinus on vastupidi sügavam, mis muudab sae võimeliseks lõikest rohkem saepuru välja kandma, mille tulemusel jääb seda saematerjali pinnale palju vähem.

Turbo 7 profiiliga saag on saadaval mitmes teraseklassis ja suuruses:
•    DoubleHARD – 32 × 1,14 mm, 38 × 1,14 mm, 38 × 1,4 mm
•    SilverTIP – 32 × 1,07 mm, 38 × 1,14 mm, 38 × 1,4 mm, 45 × 1,4 mm, 50 × 1,4 mm
•    BiMETAL – 32 × 1,07 mm, 38 × 1,4 mm

Saadaval on ka teisi talvetingimustes kasutamiseks sobivaid Wood-Mizeri saage. Neid on soovitatav kasutada väikese võimsusega mootoritega (alla 15 kW) saeraamidel. Need on saed, mille profiilis on haardenurk 4 või 9 kraadi, ning sae laius 32 mm.

Nõuanne 2: kasutage väiksema laiusega saagi
Kitsastel teradel on väiksem vastupanu ja nad suudavad külmunud saepuru paremini välja viia. Talvel proovige 38 mm laiuste saagide asemel kasutada 32 mm laiuseid saagi. See on oluline ka väikse võimsusega mootoritega saeraamide puhul.

Nõuanne 3: eriline tähelepanu osaliselt külmunud palkidele
Talve algul on vaja enam tähelepanu pöörata palgi väliskihile, kuna see külmub aegamisi – väljastpoolt südamiku suunas. Kui temperatuur on miinuspoolel, külmuvad palgid mõne pika öö jooksul läbinisti ja nende lahtisaagimine ei tekita enam erilisi probleeme. Siis saabub kevad ja palgid hakkavad sulama, jällegi koore poolt südamiku suunas, mis jääb pikemalt külmunuks ja kõvemaks. Seega on saagimiseks kõige raskem just see aeg, kui palgid on ainult osaliselt külmunud, kuna tera lõikub külmunud materjali sisse ning väljub sellest. Sellegipoolest võite ka selles olukorras saagimisel edu saavutada: iga lõike paremaks juhtimiseks ja hamba seadistuse muutmiseks peate vaid vähendama etteandekiirust.

Nõuanne 4: kontrollige sae juhikuid
Kontrollige sae juhikuid regulaarselt ning kui need on lõdvad, pingutage või asendage need uutega. Sae tagapool ei tohiks kokku puutuda sae tugirullikute servadega. Väga tähtis on, et juhikud oleksid sirged, mitte üles või alla kallutatud. Kontrolliks kasutage reguleeritavat joonlauda.

Nõuanne 5: vahetage rihmu ratastel omavahel
Perioodiliselt vahetage rihmu vedaval ja veetaval rihmarattal omavahel, ja kui rihmad on kulunud, vahetage need uute vastu. See hoiab ära ka sae kokkupuute rihmaratta äärikutega.

Nõuanne 6: kontrollige sae rullikute seadistust
Mööda juhikut libisev sae rullik peab tagama ühesuguse vahe rulliku serva ja sae tagapoole vahel kogu oma teekonna pikkuses. See tagab läbisaagimisel sae stabiilsuse. Sae rullikute reguleerimise protseduur on välja toodud juhises.Nõuanne 7: kontrollige sae pingsust
Külmunud puidu saagimisel on tähtis, et sael oleks küllaldane pingsus. Püüdke kasutada võimalikult suurt pingsust. Kontrollige selle tegelikku väärtust pingsusindikaatori järgi.

Nõuanne 8: kontrollige ajamirihmade pingsust
Ajamirihmad ei tohiks olla liialt pingul ega ka liialt lõdvad. Need peavad olema heas seisukorras ning tugevad.

Nõuanne 9: vahetage hüdraulikavedelikku
Kui temperatuur langeb talvel alla –15 °C, soovitame kasutada Mobil Aero HFA hüdraulikavedelikku. See annab teile kiirema hüdraulika ning vähendab koormust masina elektrisüsteemile. Kui temperatuurid tõusevad üle –15 °C, soovitame minna tagasi üle ilmakindlale vedelikule. Vedeliku vahetamisel veenduge, et kõik hüdrosilindrid oleksid suletud. Kui kasutate Mobil DTE 10 hüdraulikavedelikku, ei pea te seda üldse vahetama – see töötab hästi iga ilmaga.


Korduma kippuvad küsimused

Küsimus: kui kaua saab talvel lindiga saagida enne selle teritamist?  
Vastus:
külmunud palke võib vaadelda kui ülimalt kõva puitu. Seetõttu peate pingil saagi vahetama iga 1–2 töötunni järel või pärast 6–8 palgi lõikamist, olenevalt nende suurusest ja sordist. Parem on vahetada saage tihedamini kui saagida ühe ja sama saega, kuni selle hambad on täiesti nürid, kaotavad oma kuju ning nende otsad muutuvad ümaraks. Samuti soovitame palkidelt koore ja külmunud mustuse eemaldamiseks kasutada koorijat. Võimalusel ärge hoidke palke maapinnal, vaid maapinnast kõrgemal asuval rambil. See aitab samuti palke puhtana hoida, et pikendada tera eluiga.

Küsimus: kas talvel pean ma saagimisel kasutama tera veega varustamiseks tilgutussüsteemi?  
Vastus:
jah! Külmunud saelaastude või -puru mass kuumeneb saagimisel, seejärel uuesti külmub ning kleepub sae ja laudade külge. Kuid tera tuleb hoida puhtana, sest saepuru kinnitumine vähendab tootlikkust, teritamistevahelist aega ja sae üldist eluiga. Tavaliselt lisatakse sae puhastamisel vette spetsiaalseid vahendeid nagu LubeMizer®, Pine-Sol või taimeõlid. Külmumise vältimiseks võib vette lisada selliseid vedelikke nagu klaasipuhastusvahend või antifriis. Kuid ärge kunagi lisage tuleohtlikke või keskkonda kahjustavaid vedelikke, näiteks diislikütust.

Küsimus: kas ma pean talvel sae teritamise protseduuri kuidagi muutma?  
Vastus:
tegelikult mitte. Kõige tähtsam on see, et teritamise tagajärjel saaksid saehambad teravaks nii esi- kui ka tagaküljel. Sel eesmärgil võib teritustsüklit läbi teha kaks või isegi kolm korda.

Küsimus: kas hambaid tuleks räsada sae igal teritamisel?  
Vastus:
jah, soovitame teil pärast iga teritamist kontrollida hammaste räsa. Lisaks on külmunud puidu lõikamisel soovitatav vähendada räsamise seadistatud väärtust keskmiselt kahe punkti võrra indikaatori skaala järgi.

Talvine saetöö pole teie lintsaeraami jaoks lihtne ülesanne. Hoidke masinat heas korras, hooldage ja seadistage seda õigeaegselt. Wood-Mizeri terad saavad talvise saetööga suurepäraselt hakkama, ning saate ka teie. Järgige külma ilmaga neid nõuandeid ning saate kogu talvehooaja jooksul külmunud puitu kergelt saagida.
Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Wood-Mizeri pressikeskus

Te olete Wood-Mizeri – maailma juhtiva lintsaagide ja saepinkide tootja – pressikeskuse lehel. Siit leiate ettevõtte uudiseid, seadmete kasutamise lugusid ning videointervjuud saepinkide omanikega.

Iga lugu on äriidee või uus lähenemine, mis aitab oma ärile teise pilguga vaadata. Kui otsite uusi tehnoloogiaid või mõtlete oma projektist saetööstuses, siis olete sattunud õigele kodulehele!


pressikeskus