Uudised

Juustukoda, farm ja saeveski Sloveenia Alpides

26. juuni 2019

Juustukoda, farm ja saeveski Sloveenia Alpides

PRI LOVRČU farmis Sloveenia linna Tolmini läheduses valmistatakse juustu, mis on oma nime saanud selle koha järgi ja on tuntud isegi väljaspool Sloveeniat. Huvitav on see, et selles mägedes olevas juustukojas töötab aasta ringi Wood-Mizeri saeraam. Vaat’ mida jutustas Sloveenia farmer Danilo Bončina, PRI LOVRČU farmi omanik.

„Minu nimi on Danilo Bončina. Ma elan Sloveenias Tolmini linna lähedal külas nimega Čadrg. Meie küla asub kõrgel mägedes – 700 m kõrgusel merepinnast. Tegeleme põllumajandusega ja agroturismiga. Meie farmis, mille nimi on PRI LOVRČU, kasvatame veiseid ja teeme piima.

Farm läheb isalt pojale juba mitmendat põlvkonda. Põhisissetuleku annab juustukoda, kus me valmistame juustu kohaliku retsepti järgi. Selle juustu nimi on „tolmints“ Tolmini linna nime järgi. Me valmistame juustu põhiliselt enda ja farmis peatuvate külaliste jaoks.Juustutootmise traditsioon sündis siin väga ammu, koos meie külaga. Juustu valmistati koduseks toiduks, kuna enne orgu tee rajamist polnud seda võimalik külast välja viia. Aga nüüd saab meie juustu osta nii Sloveenias kui ka välismaal.

Kui me pidime ehitama uue lauda, otsustasime osta ka väikse saeraami. Mägitee külasse on nii kitsas, et Tolminist saematerjali tuua olnuks võimatu.

Seega otsustasime osta sellise saeraami, mida oleks lihtne hooldada ja mis oleks funktsionaalne. Tükk aega valisime ja umbes poole aasta pärast ostsime saeraami Wood-Mizer LT15. Panime selle kokku umbes tunni jooksul ja see hakkas kohe tööle!

Oleme selle saeraamiga väga rahul. Seda on lihtne kokku panna ja transportida. See töötab elektri- või diiselmootoriga. Kogu lauda ehitamiseks vajaliku saematerjali saime saetud selle saeraamiga.Ainuke, mida ma kahetsen – et me ei ostnud seda saeraami varem, sest seda on farmis väga tarvis: see valmistab kvaliteetseid laudu, jätab väga vähe saepuru ja seda on väga lihtne juhtida.

Saeraam töötab aasta ringi – me saeme oma palke, mõnikord aitame naabritel nende puitu saagida. Saeraam saeb mistahes palke – pakse ja peenikesi, sirgeid ja kõveraid. Naabrid toovad palgid hommikul meile ja päevaks on saematerjal juba valmis!

Ootame teid rõõmuga oma farmi Čadrgi külas, kus saab nautida värsket mägiõhku, vaikust ja rahu. Meil on kaks külalistetuba 4 ja 5 inimese jaoks. Laupäeviti ja pühapäeviti saab tellida meie käest lõunat ning külastada meie juustukoda,“ räägib farmer Danilo Bončina Čadrgi külast Sloveenia Alpides.

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Wood-Mizeri pressikeskus

Te olete Wood-Mizeri – maailma juhtiva lintsaagide ja saepinkide tootja – pressikeskuse lehel. Siit leiate ettevõtte uudiseid, seadmete kasutamise lugusid ning videointervjuud saepinkide omanikega.

Iga lugu on äriidee või uus lähenemine, mis aitab oma ärile teise pilguga vaadata. Kui otsite uusi tehnoloogiaid või mõtlete oma projektist saetööstuses, siis olete sattunud õigele kodulehele!


pressikeskus