Uudised

Äriidee. Linnapuidu utiliseerimine

20. aprill 2022

Äriidee. Linnapuidu utiliseerimine

New York Heartwoods on mitmele naisele kuuluv sotsiaalne ettevõte New Yorgi osariigis Warwickis. Ettevõte asutati 2010. aastal eesmärgiga taastada kohalike metsade elujõud ja maksimeerida jääkpuidu väärtust. Ettevõtte üks kaasasutajatest Megan Offner jagab oma nägemust uutest turuniššidest, mis tekivad tänu tärkavale linnapuidumajandusele.

"New York Heartwoods (NYH) alustas tegevust 2010. aastal, tuginedes Wood-Mizer LT40 hüdraulilise mobiilse saeveski funktsionaalsusele. Meie plaan linna puit ise üles korjata ja taaskasutusse suunata sündis siis, kui mõistsime, kui palju puid linnas langeb, sureb ja saab maha raiutud.Sagedased tugevad tormid ja mitmed invasiivsete putukate epideemiad on tekitanud meie metsadele ja elanikele enneolematuid probleeme, ning mahalangenud või surevate puude eemaldamine on pannud suure koormuse linnade ja maaomanike eelarvetele. Prügilad näevad vaeva puidujäätmete kasvava koguse ringlussevõtuga ning samal ajal vajavad inimesed töökohti ja kogukonnad peavad arenema, et olla vastupidavamad.

Linnapuidu töötlemisega lahendame korraga mitu olulist probleemi:
•    puidu utiliseerimise kulude vähendamine,
•    väärtusliku materjali üldisest jäätmevoost kõrvalejuhtimine,
•    heitgaaside koguse vähendamine,
•    nõudluse stimuleerimine kohalike puittoodete järele,
•    uue põneva majanduse arendamine.

Suhtlemine üldsusega on nii pakkumise kui ka nõudluse võti. Iga-aastaste orkaanide ja kahjuritest putukate tõttu on meil lõpuks rohkem palke, kui suudame taaskasutada. Iseseisev metsaraie on töömahukas ja seetõttu enamikul juhtudel meie mastaabis ülemäära kulukas. Tehes koostööd palgisaagimisteenuste pakkujatega, saame viia palkide transportimise kulud nullini, piirdudes maksimaalselt bensiinikulu ja autojuhi ajakuluga.

Lisaks nii palkidega kui ka saematerjali ostvate klientidega tegelevatele saemeestele on olemas veel ka maaomanikud, asutused, maafondid, transpordiamet, kommunaalasutused, munitsipaalmaa korraldajad ja kohalikud ametnikud. Oleme avastanud, et koostöö viimastega on eriti oluline, sest nemad kontrollivad, mida palgatud saemees linna puudega täpsemalt teeb. Kuna enamik linnu seisab silmitsi kasvavate ülelinnaliste teeninduskulude, vähenevate tulude, kasvavate prügilakulude ja prügilapinna vähenemisega, loob palkide prügivoolust ümbersuunamine jäätmekäitluslahendusi ja vähendab tormijärgsete kuhjade koristamise kulusid. Langenud linnapuudest saab valmistada puitu linna pargipinkide, piknikulaudade, piirdeaedade ning linnahoonete põrandakatete ja kappide jaoks. Võimalus lahendada linnapuidust saematerjali abiga kohalikke probleeme võib kaasa tuua munitsipaallepingud, mis toetaksid nii palkide pakkumist kui ka nõudlust toodete järele.

Linnapuiduga töötamisel on mobiilsetel lintsaepinkidel suurte ketassaeraamide ees tohutu eelis. Mobiilsete pinkide võimalus objektidele kohale sõita võib kõrvaldada logistilised probleemid ja palkide transportimise või utiliseerimisega seotud kulud.
Näiteks pärast orkaani Sandy olid prügilad täielikult koormatud, mistõttu eraldasid paljud New Yorgi osariigi linnad palkide hoiustamiseks parklad. Kohalikud saemehed kutsuti palke lõikama ja vajalikku tasuta kaasa viima, kuid sellegipoolest kulus rusude koristamiseks mitmeid kuid. Linnapuudes leidub tihti saagi kahjustavaid metalliosakesi, mis on kaubanduslike tsirkulaarsaeraamide jaoks liiga kallis risk. Metall võib tera nüristada või isegi murda, kuid kuna kitsad lintsaed on odavad ja neid on lihtne teritada, saab selle riski hüvitada korraliku turundusega, näiteks puidu ajaloo ja selle iseloomu arvelt.

Linnapuudel on tavaliselt madalad oksad ja need sisaldavad metalli või muid võõrkehi, luues efektseid mustreid, värve ja tekstuure. Need ainulaadsed omadused koos puidu ajalooga pakuvad käsitöölistele, tootjatele, sisekujundajatele ja arhitektidele huvi mööbli, põrandakatete ja muude eritellimusel valmistatud toodete loomisel. Puu ajaloo dokumenteerimine ja fotode esitamine selle valmistooteks muutumisest lisab väärtust, muutes materjali ostjale tähendusrikkamaks. Igas tööstusharus kasutatakse mingil määral puitu, mille tulemuseks on palju turunišivõimalusi.Rahvaarvu kasvades kasvab ka linnamaa hulk. Ajakirja Journal of Forestry andmetel prognoositakse, et USA suurendab 2050. aastaks oma linnastunud ala 3,1%-lt 2000. aastal 8,1%-le, mis on kokku 392 400 km2, ning see on suurem kui Montana osariigi pindala. Samal ajal suureneb linnapuidu tootmine ja müük ning toimub suurem lõimumine munitsipaaljuhtimissüsteemidega."

Rohkem infot: www.newyorkheartwoods.comName:
Email:
Subject:
Message:
x

Wood-Mizeri pressikeskus

Te olete Wood-Mizeri – maailma juhtiva lintsaagide ja saepinkide tootja – pressikeskuse lehel. Siit leiate ettevõtte uudiseid, seadmete kasutamise lugusid ning videointervjuud saepinkide omanikega.

Iga lugu on äriidee või uus lähenemine, mis aitab oma ärile teise pilguga vaadata. Kui otsite uusi tehnoloogiaid või mõtlete oma projektist saetööstuses, siis olete sattunud õigele kodulehele!


pressikeskus