• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

Artiklid

Vana Saksa tisleritöökoda moderniseeritakse

22. jaanuar 2020

Vana Saksa tisleritöökoda moderniseeritakse

Wood-Mizeri MP360 höövel- ja freespink on suurendanud rikkaliku ajalooga Saksa tisleritöökojas töötlemise kiirust ja täpsust.

Ligikaudu 100-aastase sae- ja puusepatööstuste ajalooga kaunis hoones asuv Montagebau Keller ühendab oma eelkäijate kogemused ja oskused uuenduslike Wood-Mizeri seadmetega. Ajaloomälestisena kaitse all olevat hoonet, mis asub Saksamaal Alam-Saksi idaosas Gartowis, on alates 1923. aastast kasutatud saeveski ja puutöökojana.Montagebau Kelleri peapuusepp Moritz Kollenrott selgitab: „See sõrestikseinaga hoone on ehitatud traditsioonilisel viisil ja on tunnistatud ajaloomälestiseks. Pööningul on isegi vana aurumasin, mis varustas kogu küla elektriga.“

Hoone on väga ebaharilik – täis ajalugu ja vanu tisleritarbeid. Endine omanik on aastakümnete jooksul lubanud arvukatel puuseppadel siinsamas õppida, töötada ja elada.

„Kui ma esimest korda siia tulin, arvasin, et olen sattunud muuseumisse,“ räägib Moritz. „Vaatamata asjaolule, et olen siin töötanud üle kaheksa aasta, leian sellest hoonest endiselt uurimata kohti ja soppe. Üldiselt on siin väga huvitav töötada.“Viimase 14 aasta jooksul on Montagebau Keller tootnud mitmesuguseid puittooteid, sealhulgas mööblit, aknaid, uksi, treppe ja varikatuseid autode jaoks. Kuni viimase ajani on ettevõte kasutanud tootmises traditsioonilisi meetodeid ja vanu masinaid, kuid kasvav nõudlus hakkas edestama olemasolevate seadmete võimalusi.

Laudade suuruse täpsus on äärmiselt oluline, vanad masinad aga ei olnud eriti täpsed. Tulemusena otsustati asendada paar vananenud masinat moodsa Wood-Mizeri MP360 höövel- ja freespingiga. Pärast kasutuselevõtmist on see höövelpink töökoja töökorraldust tunduvalt parandanud.

„Valmistame eri suurusega laudu, alates 1,5 × 3 cm kuni suurte 14 × 14 cm või 16 × 16 cm taladeni. Varem oli laudade suuruse täpsust olnud keeruline saavutada, kuid höövel- ja freespink on selles suhtes lihtsalt super. See võtab alati 90-kraadiseid nurki. Üldiselt on MP360 peamine omadus see, et see on väga täpne,“ ütleb Moritz.

MP360 töötleb tahvleid kõigist neljast küljest ühe käiguga, mis kiirendab märkimisväärselt Montagebau Kelleri toiminguid.

„MP360 säästab meile palju aega ja tööd. Kui varem kulus meil ühe auto varikatuse materjalide ettevalmistamiseks terve päev, siis nüüd teeme seda kolme tunniga,“ märgib Moritz.
Väiksem käsitsitöö maht, suurem tõhusus ja võimalus suuri materjale ühes masinas töödelda tähendab rohkem funktsioone, mida Moritz uue höövelpingi puhul eriti hindab.

Ta ütles: „Meie kasutatavad talad on tavaliselt kuus kuni kaheksa meetrit pikad – need on suured, pikad ja üsna rasked. Nende tassimine masinate vahel oli väsitav ja võttis palju aega. Nüüd aga töötleme kogu materjali ühes MP360 masinas ja meie töö on muutunud palju lihtsamaks.“

„Otsustasin saada puusepaks, et töötada puiduga – selle kauni ja mitmekülgse materjaliga, mis lõhnab hästi ja allub töötlusele suurepäraselt. Ja nüüd töötan ma ainulaadses ajaloolises kohas ning kasutan kõige kaasaegsemaid professionaalseid seadmeid. Mulle tundub, et minu omast paremat tööd on raske leida,“ muigab Moritz.

Autor: Polina Lewandowska
Name:
Email:
Subject:
Message:
x