• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

Artiklid

Teel ideaali poole Iga ettevõte saab alguse ideest, mis tekib tema asutaja peas

21. august 2012

Teel ideaali poole Iga ettevõte saab alguse ideest, mis tekib tema asutaja peas

Täna räägime teile Läti ettevõttest, mis valmistab ja tarnib Inglismaale ainulaadset toodangut – õhukesi liiste, ning kasutab puidusaagimiseks Wood-Mizeri tööstuslikku saagimiskompleksi LT300.

– Seda kuuri ei ole siia vaja, ma lammutan selle maha. Aga selle tsehhi ehitame täiesti ümber ja palke hakkame ladustama siia!

Normundsi käed käivad – ta vehib nendega nagu dirigent, joonistades meile pilte uuest reaalsusest, mis esialgu eksisteerib ainult tema kujutlustes. Ent nii algavad kõik uued projektid. Tal on selge ettekujutus sellest, missugune saab tulevikus olema tema firma Priedaine N. Näidates meile tänasel pakaselisel talvepäeval oma suurt, viiel hektaril laiuvat tootmiskompleksi, paigutab ta mõttes ümber vanu objekte ja ehitab uusi, et luua oma unistuste puidutöötlusettevõte.

Ja see ei ole tema esimene firma …

Kakskümmend aastat tagasi tegi noor ehitaja Normunds Štoferts oma ametialases karjääris kannapöörde, võttis kätte Husqvarna sae ja suundus metsatöödele. Ta alustas puidutöötleja aabitsatõdede tundmaõppimisest, et jõuda sammhaaval selleni, mida ta nüüdseks on saavutanud: Normundsile kuuluv SIA Priedaine N on üks Kandava suurimaid ettevõtteid. Viie tuhande elanikuga linnakese jaoks on see suur ettevõte, mis annab tööd viiekümnele inimesele.

– Alustasime kahekümne töötajaga ja oleme tasapisi kasvanud. Praegu töötleme 25 000 m3 puitu aastas, – naeratab Normunds Štoferts

Jah, majapidamine on meil suureks kasvanud. Meie juures võite näha puidutöötlemistsüklit täies ulatuses: alates palgist kuni kõige keerulisemate toodeteni nagu mööbel, aknad ja uksed. Meil töötab palkide sortimisliin, sest ettevõte töötleb põhiliselt peenpuitu. Puidujääkidest hakkepuidu tootmiseks on paigaldatud kaks puiduhakkurit. Meil on neli kuivatit, igaüks mahuga 20 m3. Ja loomulikult on meil tõsised saagimisseadmed – kokku 17 saagimispead, mis töötavad kahes 7-tunnises vahetuses. Selliste saagimisvõimsuste juures tuleb ühes vahetuses teritada kuni sada saelinti.

– Aga mis meil saagimispinkidest, kõige olulisemad on ikka inimesed. Nõukogude ajal öeldi, et kaadrid otsustavad kõik. Mina olen täiesti veendunud, et just nii see ongi, – jagab oma kogemusi Normunds Štoferts.

Inimesed panevad töösse oma jõu, oskused ja aja, seepärast loovad just nemad lõppkokkuvõttes firma rikkuse.

– Mul on tisleritsehhis kolm kuldsete kätega meistrit, nende õlul kõik püsibki, – Normunds näitab meile ülipeene viimistlusega tooteid: kohalikule koolile valmistatud kappe, mööbligarnituure ja uksekomplekte, mis näevad tõepoolest suurepärased välja. Nende kõrval seisavad toorikud – need on tulevikku suunatud innovaatilised tooted. Võimalik, et nendegi jaoks on olemas seni veel avastamata turunišš. Nii näiteks tõi Kandavas malmahje tootev ettevõtja Normundsile tootenäidise ning tegi ettepaneku selle välimust mingil moel kaunistada näiteks puidust ahjupottide abil. Priedaine N meistritele tundus selline väljakutse vägagi põnev.

– 2006. aastal kerkisid palgad seoses ehitusbuumiga kosmilistesse kõrgustesse, – meenutab Normunds. – Inimesed tormasid piiri taha raha teenima. Ehitusvaldkonnaga heade töötajate pärast konkureerimine oli võimatu. Mina ostsin sel ajal saagimispinke, sest minu põhieesmärgiks oli tootmises võimalikult väheste töötajatega läbi saada.

Nii ilmuski saagimisseadmete hulka loomingulise insenerimõtte kroon – Wood-Mizeri lintsaagimiskompleks LT300.
Wood-Mizeri lintsaagimiskompleks LT300. 2010. aastal andis Wood-Mizer saagimiskompleksile uue nime – WM3000.

Lätis on suhtumine sellesse saagimiskompleksi eriline. Siin tuntakse seda hästi, sest alates selle loomisest 2003. aastal on Lätis kasutusele võetud nii palju saagimiskomplekse LT300, et Wood-Mizeri statistika kohaselt on meie riik nende arvu poolest ühe elaniku kohta juba maailmas esikohal.

– Meie siin Balti riikides lihtsalt teame, kuidas tuleb puiduga töötada, – naerab Normunds.

Üheks LT300 eeliseks on asjaolu, et selles kasutatakse õhukest saelinti. See tähendab, et antud tehnoloogia traditsioonilised eelised on tagatud: kitsas 2 mm laiune saetee võimaldab saagida igast palgist rohkem laudu ja vähem puitu läheb raisku. Väärispuiduga töötades on see väga oluline, ent peenpuitu saagides veelgi olulisem: peenikestest palkidest on keeruline teha kõrge lisaväärtusega toodangut. Võimalik, et mingi muu saagimistehnoloogia ei suudakski meile kasumit tagada.

Õhukese saelindi paneb liikuma 22 kW võimsusega mootor, mis võrreldes teiste tehnoloogiatega kasutab elektrienergiat ökonoomselt. Lisaks sellele sisaldavad õhukesed saelindid paksudest vähem metalli, seepärast on nad odavamad ja nende teritamine lihtsam.

LT300 teiseks eeliseks on kõrge mehhaniseeritusaste. Hüdraulilisele kogumisrambile mahub palgivaru, millest piisab umbes 4-tunniseks tööks. Rambilt antakse palgid ükshaaval saagimispingile. Pärast saagimist liigub saagimispea tagasi, saetud laud aga lükatakse automaatselt saagimispingi taga asuvale kaldkonveierile, mis omakorda saadab laua pneumaatilisele sorteerimislauale.
Õhuke liist – aiaprogrammi raames Inglismaa turule valmistatav toode. SIA Priedaine N – Läti suurim õhukese liistu tootja.

Nüüd aga räägime tegurist, mida võib Normunds Štofertsi sõnul pidada kõige olulisemaks, st inimestest. Kõiki saagimispingi funktsioone juhib üks operaator. Operaator istub soojas kabiinis, kust tal on saetavast palgist suurepärane ülevaade, ja kontrollib kõiki protsessi staadiume juhtkangide abil.

Ärgem unustagem ka saagimise täpsust. Õhukesed saelindid tagavad geomeetriliselt täpse ja korraliku lõike, jättes laua pinna siledaks ja tasaseks. See on Priedaine N jaoks eriti oluline, sest 95% meie toodangust on õhukesed liistud, mida me tarnime aiandusprogrammi raames Inglismaa turule. Lätis ei ole ühtegi teist sellist ettevõtet, mille keeruka toodangu maht oleks meie omaga võrreldav.

– Olen rahul, et ostsin saagimiskompleksi LT300, – räägib Normunds. – Praegu saeme me vahetuse jooksul sellega ligi 8 m3 valmistoodangut, mis koosneb põhiliselt peentoorikutest. Kõik, mida mulle lubas firma SIA Oberts (Wood-Mizeri esindaja Lätis ja Eestis), tehti ära täpselt ja õigeaegselt. Tulid kohale, paigaldasid, õpetasid. Hoian pidevalt sidet Obertsi kommertsdirektori Andris Orolsiga ja tunnen alati seadmete tootja toetust – nii varuosade, saagide kui ka hoolduse osas.
SIA Priedaine N omanik Normunds Štoferts (fotol paremal) ja Wood-Mizeri esindaja Andris Orols.

See aga tähendab, et Wood-Mizeri seadmed ei juhi Normundsi tähelepanu tema peaeesmärkidest kõrvale, vaid aitavad tal neid saavutada.

– Olen ise Kandavast pärit ja tahan tõestada, et ka siin Baltimaades on võimalik valmistada kvaliteetset puidutoodangut. Seda enam, et isegi kliima on siin meie liitlane. Samasuguseid tooteid toodetakse ju ka Portugalis, Hispaanias ja Poolas, ent seal on kliima soojem ja seepärast ei ole puit nii tihe nagu meil. Meie puit on äärmiselt kvaliteetne ja võimaldab meil edukalt konkureerida maailmaturul.

Mis siis ikka, Normundsil on edu saavutamiseks olemas kõik – nii idee kui ka energia, ressursid ja inimesed. Jääb vaid üle talle soovida, et ka taevased väed teda toetaksid – natuke vedamist ja õnne, ning kõik tuleb välja täpset nii, nagu kavandatud!

Name:
Email:
Subject:
Message:
x