• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

Artiklid

13. oktoober 2021

Robiiniapuidu töötlemine Ungaris


17. sajandi alguses – selleks ajaks oli Columbus juba rohkem kui sada aastat tagasi avanud tee Ameerikasse – hakati eksootilisi Ameerika taimi importima Euroopa aedadesse ja Prantsuse kuninga Henri IV aednik sai väikese robiiniaistiku, mille ta 1601. aastal hoolikalt kuninglikku aeda istutas. Nüüd on see robiinia 415 aastat vana ja sellest on saanud Pariisi vanim puu.

Robinia pseudoacacia – see on liigi nimi – on hämmastavalt kiiresti kasvav puu, mille kõrgus suureneb iga aastaga 20–30 cm võrra, ta talub hästi põuda ja arendab võimsa juurestiku, mistõttu istutatakse seda liivadele, kuristike nõlvadele ja raudteede äärde, et tugevdada mulda. Kõige enam huvi pakuvad robiinia omadused puidutöötlejatele. Tugevuse poolest ei jää see puit tammele alla ja oma keemilise koostise tõttu ei vaja see immutamist. Vastupidavus, tugevus ja tulekindlus teevad robiiniapuidust suurepärase ökoloogilise materjali sildade, liiprite, terrasside, aiamööbli ja muude õues asuvate ehituselementide valmistamiseks.

Selle puidu kasutamise kohta lisateabe saamiseks kohtusime Ungari ettevõtte Robinia Group KFT omaniku Gabor Erdelyi’ga.



„Meie ettevõte tegeleb eranditult robiiniapuidust toodete tootmisega,“ ütleb hr Erdelyi. „Kui me räägime Euroopast tervikuna, siis on see tohutult suur turg, mitusada miljonit tarbijat. Varem kattis selle vajaduse troopiline puit, mis oli suhteliselt odav. Nüüd on aga maailmavaade muutunud: keskkonnaprobleemid on esiplaanile tõusnud ja kuna on selge, et troopiliste metsade hävitamine toimub ebaturvaliste meetoditega, valivad eurooplased ökoloogilisema kohaliku liigi – robiinia– ja on valmis maksma võrreldes troopilise puiduga isegi natuke rohkem.“

„Suurema osa sellest turust moodustavad lastele mõeldud tooted: mänguväljakud ja -aiad,“ jätkab hr Erdelyi. „Euroopas ollakse valmis laste huvides raha kulutama ja mänguväljakute ehitamine on tõesti huvitav äri, sest ühelt poolt nõuab see loomingulisust ja teiselt poolt peab disain olema lapsele täiesti ohutu. Ja kui küsida lastelt, hääletaksid nad alati puidust mänguasjade, liumägede ja kiikede poolt, sest see on tõesti väga inimsõbralik materjal.“





Strateegia
„Et ettevõte oleks jätkusuutlik, peab sellel olema rohkem tugipunkte,“ jätkab Erdelyi. „Varem oli populaarne mitmekesistamine, kui üks ettevõte tegeles mitme erineva äriga. See idee töötas 20 aastat tagasi. Nüüd, et olla oma tegemistes parim, tuleb parandada ja konsolideerida jõupingutusi igas eri valdkonnas ning ennekõike puudutab see ajusid – inimkapitali.“

„Arendame oma äri, pakkudes kliendile rohkem, kui ta võib saada mujalt,“ ütleb hr Erdelyi. „Pean silmas lisateenuseid, disaini, transportimist, puitkonstruktsioonide paigaldamist ja operatiivset tuge ekspluateerimise käigus.“

„Toon sageli näiteks lihaäri. Kui edukas oleks lihunik, kui ta otsustaks müüa ainult seajalgu ja rümba ülejäänud osa minema visata? Arvan, et nii rumalaid lihunikke pole olemas,“ muigab härra Gabor. „Sama kehtib ka puidu töötlemisel. See peaks olema võimalikult jäägivaba. Kõik toorained tuleb muuta maksimaalse lisandväärtusega toodeteks.“

Selle eesmärgi saavutamiseks ostis Robinia Group 2016. aasta alguses LT70 lintsaekompleksi, millel on kaugjuhtimise funktsioon ja konveierid palkide laadimiseks ja valmislaudade transportimiseks.





„Miks me valisime Wood-Mizeri?“ jätkab hr Erdelyi. „Robiiniametsad asuvad Ungari edela- ja kirdeosas ning meie äri asukoht on ligikaudu nende keskel. Kui me saeme palke ise, annab see võimaluse osta puitu ilma eelsorteerimiseta, mis tähendab, et tooraine muutub meie jaoks odavamaks. Wood-Mizeri pingiga pole meil praktiliselt mingeid suurusepiiranguid, kuna see suudab lõigata kuni 1 m läbimõõduga palke.“

„Teine oluline tegur on see, et Wood-Mizer kasutab saetööstuses kõige kitsamaid saage,“ ütleb Erdelyi. „See tähendab väiksemat energiakulu, vähem saepuru ja rohkem valmistoodangut. Robiinia jaoks on see hädavajalik, sest keskmiselt on palkide läbimõõt 20–30 cm, harvadel juhtudel 40–50 cm. Selliseid saledaid palke saab tõhusalt lõigata just kitsa saega. Asjaolu, et tööriist ise on odav, tagab ka kulude kokkuhoiu. See kõik on väga oluline väikeettevõtetele, kes on keskendunud kulude vähendamisele. Tarbijad on nõus robiiniast toodete eest maksma veidi rohkem kui troopilisest puidust toodete eest. Robiinia on keskkonnasõbralik valik, kuid lõppude lõpuks peab see valik olema ka kuluefektiivne.“

„Ettevõte Wood-Mizer on viimaste aastate jooksul jõudsalt kasvanud. Wood-Mizeri seadmete arvustused on väga head. Seetõttu oli see meie jaoks investeering, milles oleme täiesti kindlad. Hind suurt rolli ei mänginud, sest peamine on järjepidev katkematu töö ja madalad tootmiskulud.“



„Ungaris on nüüd suurepärased tingimused väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete arendamiseks,“ jätkab hr Erdelyi. „Valitsusel on tugev usk, et majandus, milles tegutsevad paljud väikeettevõtted, on vastupidavam, ning väikeettevõtetele on loodud positiivne ettevõtluskeskkond. Ilma kalli pangagarantiita ja kuluka väliskonsulteerimiseta 2% intressiga laenu saamine seadmete ostmiseks 10 aastaks, nagu ka meie juhul, on Ungaris nüüd tavaline praktika.“

„Püüame omakorda täita ka sotsiaalseid funktsioone ja aidata riiki mitte ainult maksudega,“ ütleb Erdelyi. „Näiteks teeme koostööd karistussüsteemiga, mille raames lõime 30 töökohta kinnipeetavatele. Nad tuuakse siia valve all ja nad töötavad meie tootmises meelsasti.“









Robinia hungaricum
Euroopa Liidus on mitmed teadusasutused välja töötanud kataloogi invasiivsetest liikidest ehk sellistest taimedest, mikroorganismidest ja loomadest, mis ei ole Euroopa bioloogilisele keskkonnale loomulikud, kuid on siia toodud teistelt mandritelt, ning nende liikide areng ohustab Euroopa bioloogilist mitmekesisust.

Kuna Robinia pseudoacacia on pärit Põhja-Ameerikast, on see sattunud invasiivsete liikide nimekirja koos soovitustega selle leviku ohjeldamiseks. See tekitas Ungari massiteabevahendites elava poleemika.

„Robiinia on Ungari inimeste ellu nii sügavalt integreerunud – seda ei kasutata ju mitte ainult ehituses ja puidutöötluses, vaid sellest tehakse ka küttepuid ja farmakoloogilisi preparaate, ning tänu rikkalikule õitsemisele on see asendamatu mesinduses – seda on tahetud isegi nimetada Robinia hungaricum’iks, märkides seega selle liigi tähtsust Ungari majanduses,“ ütleb hr Erdelyi.

Selle poleemika huvitavaks tagajärjeks oli see, et robiinia vastu hakati huvi tundma ka väljaspool Ungarit. Robinia Groupi veebilehel on infot selle ettevõtte arvukate projektide kohta: laste mänguväljakud, terrassid, basseine ümbritsevad puitterrassid, pingid jne. Ja nende hulgas on mitmed suuri rahvusvahelisi projekte.



„Letzigrundi staadioni katuse projekt oli meie äris võtmetähtsusega, sest see oli esimene niivõrd ulatuslik projekt,“ räägib Erdelyi. „Lugu sai alguse sellest, et Austria ja Šveits võitsid 2008. aastal jalgpalli Euroopa meistrivõistluste korraldamise õiguse. Letzigrundi staadionil tuli katus täielikult ära katta. Ainukeseks probleemiks oli õige puidu leidmine.“

Ilmselgelt peab staadioni katus olema vastupidav, kuid oluline roll on ka tuleohutusel ja esteetikal. Kuna katusepaneelid puutuvad kokku keskkonnaga, välistati vähem vastupidavad puiduliigid koheselt. Peagi selgus, et vastupidavuse nõuetele vastavad vaid üksikud troopilised liigid ja robiinia.

„Õnneks pööravad šveitslased erilist tähelepanu ka keskkonnakaitsele ja troopiliste liikide kasutamine on nende jaoks osutunud vastuvõetamatuks puidu ülestöötamise viisi tõttu.“

„See oli päris suur töö: kokku laotasime 210 km (umbes 20 veoki jagu) saematerjali,“ räägib Erdelyi.

Peagi kutsus kuulus arhitekt Daniel Libeskind Robinia Groupi osalema Berni lähedal asuva Westside’i kaubanduskompleksi loomisel ning seejärel 2015. aastal Euroopa kultuuripealinnaks olnud Belgia linna Monsi kongressikeskuse projektis.

Seega on Robinia hungaricumi’st toodetud konstruktsioonid muutumas populaarseks ka väljaspool Ungarit ning Robinia Groupi tegevust iseloomustavad äärmiselt huvitavad ja tulusad projektid.

Siiski usub hr Erdelyi, et kasum ei saa olla ettevõtte lõplik eesmärk.

„See võib olla teie töö mõõdupuu ja teie unistuste elluviimise viis. Kuid mitte eesmärk,“ ütleb ta.

Seega soovime Robinia Group KFT-le rohkem unistusi ja rohkem elluviidud projekte!

www.robiniagroup.hu




Name:
Email:
Subject:
Message:
x