• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

Artiklid

Puidust mänguautod projekti Operation Christmas Child tarbeks

8. detsember 2021

Puidust mänguautod projekti Operation Christmas Child tarbeks

Avaldatud Samaritan's Purse, International Relief Ministry loal

Rohkem kui pool sajandit tagasi omandas Lääne-Michiganis elav Postema perekond 10 aakrit metsa. Tänapäeval laiutavad kõrged valged männid, vahtrad ja hübriidpaplid lopsakas künklikus maastikus kauni maja ümber, mille Ken Postema on ise valmis ehitanud.

„Istutasin need hübriidpaplid 30–35 aastat tagasi,“ ütleb Ken. „Kuid kuni eelmise aastani polnud mul aimugi, miks ma need maha istutasin.“

Ken ehitas eelmisel aastal oma hübriidpaplitest ja valgetest männipuudest 10 000 mänguautot. Miks nii palju, küsite? Muidugi projekti Operation Christmas Child jaoks! 2021. aastal on Ken Postema ehitanud juba kaks korda rohkem ehk 20 000 puidust mänguautot.Operation Christmas Child (Operatsioon „Jõululaps“) on heategevusprojekt, mis sai alguse 1990. aastal Ühendkuningriigis ja mis ühendati kolm aastat hiljem Ülemaailmse abi osutamise organisatsiooniga Samaritan’s Purse. Projekti idee on saata jõulukinke lastele, kes on kannatada saanud sõja, vaesuse, looduskatastroofide, nälja ja haiguste tagajärjel. Iga aasta novembrikuus, National Collection Week’i toimumise ajal, annetavad ja koguvad inimesed kokku mänguasju, hügieenitarbeid ja koolitarbeid ning pakivad need kingakarbisuurustesse karpidesse, et saata need lihtsad kingitused lastele.

69-aastane Ken on pensionär ja endine raamatute kirjastaja, kelle kirg on terve elu olnud puidu töötlemine ja muu loominguline kunst. Teismelisena disainis ta kartauto ja elektrijalgratta ning puiduga töötamist õppis oma mööblimeistrist isalt.

„Ma jälgisin kogu aeg oma isa töötamas ja ta jagas minuga palju saladusi, viise ja lihtsalt ideid, kuidas töötada,“ ütles Ken. Nüüd aitab tema 91-aastane isa Robert paigaldada telgi ja rattaid mänguautodele, mida ehitab Ken. Alates aprillist on ta aidanud kokku panna üle 17 000 mänguauto, keskmiselt umbes 100 autot päevas. „See projekt näis andvat talle uut jõudu,“ ütleb Ken. „Ta on vaimustatud teadmisest, kuhu need autod liiguvad ja mis on selle projekti eesmärk.“
Kuidas see algas

Veel kolm aastat tagasi ei teadnud Ken Operation Christmas Childist eriti midagi. Aga kui sõber kutsus Keni ja ta naise Laura kingakarpidesse kingituste pakkimise peole, sattusid nad elevusse ja mõistsid, et Ken suudab oma puidutöötlemisoskustega luua ainulaadseid esemeid Operation Christmas Childi tarbeks. Aga mis esemed need olema peaksid?

Pensionil kooliõpetaja Laura aitas alternatiivkeskkoolis õpetades kingakarpe pakkida. Ta mäletab, kuidas see tema õpilasi mõjutas. „Minu õpilased olid pärit erinevatest ühiskonnakihtidest,“ meenutab Laura. „Mõnel oli väga raske lapsepõlv. Aga kingakarpide täitmine kingitustega oli nende jaoks nagu hingekosutus. Nad teadsid, kui tähtis on olla armastatud. See oli võrratu!“Isa jõulutöötuba

2020. aasta alguses hakkas Ken mänguautosid ehitama oma aidas, mille tema lapselapsed nimetasid kohe ümber „papa jõulutöökojaks“.

„Alustame puust, mis metsas langetati. Seejärel paneme palgi saeraamile ja lõikame neljaks tükiks. See saematerjal kuivab õhu käes vähemalt kuus kuud,“ selgitab Ken.

„Seejärel läbivad toorikud neljast küljest höövel- ja freespinki ning tulemuseks on autoprofiil. Järgmisena juhitakse töödeldavad detailid kaldsaele, mis lõikab valmis auto üksikud korpused. Saadame need korpused lihvimiskäsnadega täidetud betoonisegistisse. Viieteistkümne minutiga on kõik autod siledaks lihvitud. Seejärel teostatakse puurimistöö tellimustööna valmistatud teljetrelliga, mis suudab tunni jooksul avad valmis puurida 1000 autol.

Kui avad on valmis puuritud, kutsub Ken abilised. Lisaks isale tulevad mängu Keni seitse lapselast ja mitmed naabrid. Igaühele neist annab ta komplekti 100 autost, 400 rattast ja 400 pulgast telgede jaoks.

Pärast kokkupanekut kastetakse autod mineraalõli sisse, mis kaitseb mänguasju kriimustuste ja mustuse eest.

Enamik Keni valmistatud mänguautosid läheb erinevatesse Operation Christmas Childi keskustesse, et panna need kingakarpidesse ning saata Lõuna-Ameerika, Ida-Euroopa, Aafrika ja Vaikse ookeani piirkonna lastele.

„See projekt on mulle ja mu perele suurepärane võimalus teisi aidata. Sama oluline on minu sõprade ja pere rõõm, mida nad selles projektis osaledes kogevad. Kõiki meid, alates lastelastest kuni mu 90-aastase isani, kes on leidnud elus uue eesmärgi, puudutas see projekt palju rohkem, kui ootanud oleme,“ räägib Ken.

Ken tegeleb autode kokkupanemisega juba järgmise aasta kingakarbihooajaks. „Loodan, et osa võtavad ka teised puidutöölised, et saaksime valmistada miljon mänguasja, millest igaüks väljendab armastust laste vastu.“

Operation Chistmas Childist lähemalt:
https://www.samaritanspurse.org/what-we-do/operation-christmas-child/

***

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

pressikeskus

TELLIGE UUDISKIRI

Newsletter

Kas artikkel meeldis? Ärge laske mööda võimalust tellida selliseid artikleid ja uudiseid Wood-Mizerilt. Meie otsepostitus toimub kord kuus.

Tellin