• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

Artiklid

Esimene puidusaagimiskomplekt WM3000 Eestis

27. aprill 2014

Esimene puidusaagimiskomplekt WM3000 Eestis

Loonud oma saagimistsehhi, tunneb Eesti mööblivabrik SVERIX end muutuvates majandustingimustes kindlamalt.

Eestis Ruusa külas tegutsev ettevõte SVERIX AS kuulub Rootsi omanikega Läänemere maade ettevõtete gruppi ning toodab puidust aiamööblit, aiamajade aknaid ja uksi. Need tooted on populaarsed Põhja-Euroopas ning neid võib leida OBI või Baumarketi hüpermarketitest Saksamaal, Hollandis, Norras, Skandinaavias, Soomes ja Rootsis.

Mööblivabrik on suur kompleks mitme tsehhi, muljetavaldava seadmepargi, kaasaegse katlamaja ja kuivatuskambritega üldmahuga 200 kuupmeetrit. Ettevõttes töötab 60 inimest. Värvimiskonveier pikkusega 480 m teeb vahetuse jooksul kaks täispööret, värvides kuni 400 komplekti laudu ja toole. Aastas toodetakse siin 17 000 akent aiamajadele, mis taluvad talvel kuni -18kraadist temperatuuri.
Mööblivabriku SVERIX AS tehniline juht härra Kalev Kumar.

2012. aastal avati tehases puidusaagimistsehh, kus on kasutusel kõrgtehnoloogiline liin WM3000 Wood-Mizerilt – maailma juhtivtootjalt ja eksperdilt puidule mõeldud kitsaste lintsaagide valdkonnas. Sellest sündmusest jutustab SVERIXi tehase tehniline juht Kalev Kumar, kes juhib tootmist alates ettevõtte loomisest 1996. aasta veebruaris.

„Umbes kolm aastat tagasi läks saematerjalidega raskeks. Enne ostsime neid Venemaalt, kuid Euroopa Liidu nõuded puittoodetele muutusid: nüüd me kasutame FSC standardi alusel sertifitseeritud toorainet. Ka Eesti saeveskid ei päästnud. Sellepärast otsustasime, et hakkame ostma palke ja ise neid saagima. Meie igakuine vajadus on 300–400 kuupmeetrit valmis saematerjali,” ütleb härra Kumar.

Rootsi firma omanikud soovitasid talle pöörata tähelepanu Wood-Mizeri lintsaepingile LT70.

„Seega hakkasin kohe otsima Wood-Mizeri esindajat Eestis ja leidsin firma SIA Oberts Riias.”
Palgid on sorteeritud.

Andris Orols, SIA Oberts ärijuht, võttis asja tõsiselt.

„Oleme müünud Eestisse juba palju masinaid, kuid põhiliselt on need väikesed saepingid talupidajatele,” lausub Andris Orols, „kuid Lätis on meil väga hea kogemus tööstuslike puidusaagimiskomplektidega WM3000. Siin töötab juba 35 sellist pinki ja me teame, et WM3000 on usaldusväärne ja kvaliteetne suurepärase tootlikkusega masin, lisaks juhib pinki kõigest üks inimene. See on täpselt see, mida tööstusettevõte vajab, et majanduslike raskustega edukalt toime tulla.”

Nii sõitis Kalev Kumar Lätti, et näha WM3000 masinad töös ja suhelda nende omanikega.

„Ma nägin, et esiteks sobib meile tootlikus. Teiseks ei ole WM3000 lihtsalt pink, vaid terve süsteem konveieritega, usaldusväärne, üsna lihtsalt kasutatav ja hästi läbi mõeldud. Lõpuks vaagisime koos omanikega kõiki plusse ja miinuseid ja otsustasime osta WM3000, kuigi ta oli algselt plaanitust kallim,” ütles Kalev Kumar.

SVERIX kasutas Euroopa fondide abi – ettevõte asub Lõuna- Eestis, piirkonnas, kus rakendatakse piirialade ettevõtluse arendamise programmi.
Saagimistsehhile on ehitatud uus katus.

Seadmete saabumise ajaks ehitati tsehhile uus katus, pingi paigaldus võttis aega 3 päeva, kuna WM3000 ei vaja spetsiaalset vundamenti.

Sellest hetkest on SVERIXi tootmine hakanud palju paindlikumalt reageerima turukeskkonna muutustele, toetades sellega toodangu konkurentsivõimet.

„Eelmisel aastal tõusis palgi hind 90 euroni ja jälle oli kasulikum tellida valmis saematerjali väljastpoolt,” ütleb härra Kumar, „nüüd on olukord stabiliseerunud, tooraine hind 80–85 euro kandis, mis tähendab, et meil on juba huvi osta palke ja saagida neid ise.”
Palgid laaditakse väljas hüdraulilisele konveierile, millega need transporditakse tsehhi ja laaditakse ükshaaval saepingi WM3000 sängile.

SVERIX töötleb ainult FSC sertifitseeritud puitu, mida ostetakse enampakkumistel riigimetsast. Saetakse peamiselt mändi ja natuke, kuni 100 kuupmeetrit kuus, kaske, mida läheb vaja tugevdatud alumise raami jaoks välisuste konstruktsioonis. Töö toimub ainult ühes vahetuses ja 7 tunni jooksul saeb WM3000 17 tihumeetrit puitu.

„Lintsaepinki WM3000 on lihtne juhtima õppida,” jagab oma kogemusi tehniline juht Kalev Kumar, „ma ütleksin, et palju raskem on leida selle töö jaoks sobiv inimene, kes soovib mõelda.”

Lintsaepingil WM3000 kasutatakse Wood-Mizeri DoubleHARD-seeria lintsaage, mis teritatakse ja räsatakse siinsamas ettevõttes, selleks kasutatakse Wood-Mizeri tööstuslikke teritus- ja räsamispinke. Tehnilise juhi hinnangul saetakse siin ühe DoubleHARD saega keskmiselt 20 kuupmeetrit toormaterjali.

Oktoobris 2013 külastas SVERIXi ettevõtet Wood-Mizeri tehase tehniline direktor hr Darek Kujawa. Ta märkas, et saetud pinnale jääv saepuru on tuline ja kokkupressitud.
Operaator töötab mugavates tingimustes, istudes toolil juhtimispaneeli taga eraldi kabiinis.

„See tähendab, et saag töötab ühe koha peal ega liigu edasi piisavalt kiiresti.”

Wood-Mizeri tehniline direktor soovitas üle minna teistele saagidele hambaprofiiliga 13/29. See profiil on spetsiaalselt välja töötatud pehme puidu jaoks – tänu suuremale ruumile sae hambavahes kannab see rohkem saepuru saeteest välja ja saag liigub kiiremini. Sel moel on saagimiskiirust võimalik suurendada keskmiselt 10%. SVERIXis võeti seda nõu kuulda ja tõepoolest läks saagimine kiiremaks.

„Üldiselt me mõistsime, et operaator ja teritaja peavad töötama ühtse lülina, nende vahel peab olema normaalne kontakt,” ütleb Kalev Kumar, „nüüdsest dokumenteerime kõiki sündmusi sae elus ja kogume isiklikke kogemusi selle kohta, kuidas saage erinevate puiduliikide saagimiseks paremini ette valmistada.”

Lõpuks selgitab härra Kumar meile tema arvates peamist eelist, mille SVERIXi tehas sai omaenda saagimistsehhi käivitamisest.

„Isegi sõltumata tooraine hindadest oleme ikkagi võitnud,” ütleb Kalev Kumar,– „sest saeveskid väljaspool valmistavad standardse suurusega laudu ja selleks, et sobitada neid meie parameetritega, tuli neid täiendavalt saagida ja tekkis rohkem jääke. Aga nüüd teeme kohe palkidest meile vajaliku detaili ja majanduslik tulemus on ilmne!”

Seda mõtet kinnitab ka Wood-Mizeri esindaja Vilmars Jansons:

„Teame oma kogemustest, et kuue aasta jooksul, kuni Euroopas kestis kriis, kohandasid paljud meie kliendid – WM3000 saepinkide omanikud – oma ettevõtted rasketele turutingimustele ümber: ühed vähendasid personali, teised läksid üle uute toodete valmistamisele, keegi leidis uusi müügiturge... Kuid keegi ei pannud oma ettevõtet kinni. Meie jaoks on see parim tõend selle kohta, et WM3000 tehnoloogia toob isegi keerulistes tingimustes nende omanikele kasu.”
Andris Orols, Kalev Kumar ja Vilmārs Jansons – kõik on rahul koostöö tulemustega.

Name:
Email:
Subject:
Message:
x