Kaheksa nõuannet puidu talviseks lahtisaagimiseks

1. veebruar 2018

Kaheksa nõuannet puidu talviseks lahtisaagimiseks

Kui ilmad muutuvad külmemaks ja palgid hakkavad külmuma, võivad need kasulikud nõuanded aidata lahendada probleeme, millega saagijad talvel kokku puutuvad.

Nõuanne 1
Külmunud või osaliselt külmunud palke ja prusse tuleb lahti saagida samamoodi nagu kõvu lehtpuu liike. Kõige paremini sobivad selleks lintsaed „talvise“ hambaprofiiliga 9/29 või profiiliga 7/34. Saag profiiliga 9/29 ja laiusega 32 mm on loodud tööks talvel, ta on end suurepäraselt näidanud pinkidel, millel on väikese võimsusega mootorid. Et saada geomeetriliselt täpne ja ühetasane saetee, soovitatakse hambaräsa vähendada.

Nõuanne 2
Talve algul on vaja enam tähelepanu pöörata palgi väliskihile, kuna see külmub aegamisi väljastpoolt südamiku suunas. Kui temperatuur on miinuspoolel, külmuvad palgid mõne pika öö jooksul läbinisti ja nende lahtisaagimine ei tekita erilisi probleeme. Siis saabub kevad ja palgid hakkavad sulama, jällegi koore poolt südamiku suunas, mis jääb pikemalt külmunuks ja kõvemaks.

Nõuanne 3
Külmunud palkide saagimisel hoidke etteandekiirust võimalikult kõrgena. See aitab puhastada laua pinda saepurust, et see saematerjali külge ei külmuks.

Nõuanne 4

Kontrollige suunavaid saage regulaarselt ja kui need on lõdvad, pingutage või asendage need. Sae tagaserv ei tohiks kokku puutuda sae tugirullikute servadega. Väga tähtis on, et suunavad terad oleksid sirged, mitte kaldu üles või alla. Kontrolliks kasutage reguleeritavat joonlauda.

Nõuanne 5
Perioodiliselt vahetage omavahel rihmu vedaval ja veetaval rihmarattal ja kui rihmad on kulunud, vahetage need uute vastu.

Nõuanne 6
Juhikul libisev sae rullik peab tagama ühesuguse vahe rulliku serva ja sae tagapoole vahel kogu oma tee pikkuses. See tagab läbisaagimisel sae stabiilsuse.

Nõuanne 7
Külmunud puidu saagimisel on tähtis, et sael oleks küllaldane pingsus. Püüdke kasutada võimalikult suurt pingsust. Kontrollige selle tegelikku väärtust pingsusindikaatori järgi.

Nõuanne 8
Ajamirihmad ei tohiks olla liialt pingul ega ka liialt lõdvad. Need peavad olema heas seisukorras.

Need mõned nõuanded aitavad teid külmunud puidu saagimisel. Ärgu külm segagu teid töötamast lintsaepingil!

Randy Panko ja Dariusz Kujawa, Wood-Mizeri lintsaagide eksperdidPrint

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
Newsletter

Kas artikkel meeldis? Ärge laske mööda võimalust tellida selliseid artikleid ja uudiseid Wood-Mizerilt. Meie otsepostitus toimub kord kuus.

Tellin