Uudised

22. juuni 2018

Wood-Mizeri pingid osalevad Põhja-Bulgaaria kloostrite taastamisel

Põline Varovitetsi klooster Etropoles, kus usuelu ei ole kunagi lakanud, uueneb aegamööda, ent säilitades oma endise väljanägemise.

Etropole Kolmainu klooster on tuntud kaugel väljaspool Bulgaariat. Sajandite jooksul on see klooster jäänud paigaks, kuhu paljude riikide kristlased sooritavad palverännakuid. Klooster tekkis 1158. aastal, aga XVI–XVIII sajandil sai sellest teadmiste varamu ja tähtsaim kirjakool. Siin kirjutati ümber ja levitati jumalateenistusraamatuid mitte üksinda Bulgaaria, vaid ka Serbia, Rumeenia ja Ateena kloostrite jaoks. Rahvusraamatukogus Sofias on hoiul 76 säilinud käsikirja Etropole kloostrist.

Praegusajal hoolitseb kloostri eest püha ökonoom Emil Georgiev Jakimov. Ta õnnistati sellele tööle 2003. aastal. 14 aastaga on ära tehtud palju. Iguumen Emil Jakimov räägib, kuidas viiakse ellu selle vana kloostri taastamise projekti.

„Kirik, sellisel kujul nagu tänini on, ehitati vaid kahe aastaga aastatel 1858–1860. Sel ajal oli Bulgaaria Osmanite impeeriumi võimu all ja ajalugu räägib, et Türgi sultanil haigestus tütar. Pärast Varovitetsi kloostri mõnda külastust saanud ta terveks. Tänutäheks andis sultan välja loa ehitada kirik. See dokument on hoiul meie kloostris.“

Püha ökonoom Emil Jakimov sõitis siia koos perega 2003. aastal.

„Esimese asjana hakkasime remontima pühakoda. Tuli välja, et katus on vaja täielikult vahetada. See oli raske, vaja oli palju ehitusmaterjali,“ räägib igumeen Emil Jakimov. „Kloostrile kuulub 4000 ha metsa, nii et puit on olemas, kuid sellest oli vaja saagida palju erinevas mõõdus laudu.“

„2008. aastal saime teada Wood-Mizeri pinkidest ja otsustasime osta ühe sellise masina.“

Wood-Mizeri lintsaeraamide eripära on selles, et need on kerged, kaaluvad mitte üle 2 tonni, neid võib ringi sõidutada ja saagida puitu igal pool, isegi metsas, nendega saab suure täpsusega saagida palgist laudu etteantud mõõtudes ning seejuures puitu kokku hoida, kuna kitsad lintsaed teevad palki vaid 2-millimeetrise saetee ja tulemusena saadakse igast palgist umbes üks laud enam võrreldes teise lõikeriistaga.

Ettevõte Wood-Mizer on rajatud kristlikel põhimõtetel, mis on sõnastatud ka ettevõtte missioonis, ning Wood-Mizeril on koostööprogramm kristlike organisatsioonidega. Seepärast sai Etropole klooster 2008. aastal pingi LT40 erihinnaga, mis ei sisaldanud Wood-Mizeri kasumit.

„Selle masina abil hakkasime oma metsast puitu saagima ja katsime pühakoja katuse. Seejärel remonditi kõigil hoonetel ära katused ja põrandad,“ räägib püha ökonoom Emil Jakimov.

Varovitetsi kloostri arhitektuur on küllaltki spetsiifiline ja otsustati, et pühakoja välisilme peab jääma samaks, nagu ta on olnud sajandite vältel.

2012. aastal algas kellatorni ehitus. Tänu annetustele tellis klooster kellad Vendade Veleganovite ettevõttelt.

„See perekond valmistab põlvest põlve juba 200 aastat kellasid ja mitte ainult Bulgaariale. Me valisime nemad ja ei eksinud,“ räägib igumeen Emil Jakimov. Igal hommikul kell 8.05 kuulutavad kellad liturgilise teenistuse algust.

Paljud palverändurid tulevad siia ja toetavad kloostri restaureerimist oma annetustega. Tänu nende toetusele õnnestus tellida seinamaalingud Sasho Rangelovi ateljee kunstnikelt.

„Varem mingeid maalinguid ei olnud, nii et need on uued suurepärased kunstiteosed, mida kunstnik Sasho Rangelov koos oma meeskonnaga maalis 4 aastaga.“

Kloostri kunagised mungakongid ehitatakse ümber külaliste tubadeks.

„Mõõtmetelt jäid need samasugusteks kongideks, kuid me lisasime vajalikud mugavused – dušš ja tualett on igas toas.“ Nüüd on palveränduritel võimalus peatuda mõne päeva Varovitetsi kloostris.

Ehituspuit saetakse lahti ja seejärel kuivatatakse õhu käes. Remont ikka veel kestab.

„Plaanis on meil nüüd see hoone,“ osutab iguumen Emil kloostri kongidele, milledest alles pooled on ümber ehitatud.

„Oleme väga rahul Wood-Mizeri pingi tööga ja möödunud aastal otsustasime osta veel ühe samasuguse. Firma Wood-Mizer tuli meile vastu, saime hea allahindluse, ja nüüd saab materjali, mida nendel kahel pingil saetakse, kasutada meie maa teiste kirikute ja kloostrite restaureerimiseks. Näiteks praegu saeme puitu iidsele kloostrile Loveči linnas. See klooster pärineb üheksandast sajandist. Kirik oli seal täielikult varemeis, kuid nüüdseks on see taastatud materjalist, mis toodeti meie Wood-Mizeri pinkidel,“ räägib püha ökonoom Emil Jakimov.


Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Wood-Mizeri pressikeskus

Te olete Wood-Mizeri – maailma juhtiva lintsaagide ja saepinkide tootja – pressikeskuse lehel. Siit leiate ettevõtte uudiseid, seadmete kasutamise lugusid ning videointervjuud saepinkide omanikega.

Iga lugu on äriidee või uus lähenemine, mis aitab oma ärile teise pilguga vaadata. Kui otsite uusi tehnoloogiaid või mõtlete oma projektist saetööstuses, siis olete sattunud õigele kodulehele!


pressikeskus