Uudised

22. mai 2018

Saeraam LT10 suurendab puidutöötlejate kasumit Sloveenias

Majanduskriis ei tähenda vaid raskusi. See on võimaluste aeg, kus uued ideed tekivad otsekui õhust ja kujutlusvõime avardub. Kui ettevõtlus on muutustele avatud, võib majanduskriisi aeg tegelikult olla äritegevusele kasulik ja tagada selle jätkusuutlikkuse.

„Enne kriisi töötas meie firma 85% ulatuses metallurgia heaks,“ räägib Saško Taks, 1994. aastal loodud perefirma saeveski Graplas d.o.o. üks omanikest. Avamisest peale töötab selle ettevõtte tsehhis vana, 1955. aastal valmistatud saeraam.

Kuid 2008. aastal kahanesid metallurgiatehase tellimused järsult ja uus omanik Saško Taks, kes asus firma Graplas etteotsa vaid kolm aastat varem, pidi üles näitama suurt leidlikkust, et pereäri jääks püsima.

„Vana saeraami probleem seisneb selles, et see saeb palke läbimõõduga kuni 45 cm,“ seletab Saško. „Mulle oli vaja pinki suurema materjali tarvis.“

Wood-Mizeri pingid seeriast LT10 on kõige lihtsam lahendus palkide saagimiseks. 5,5 kW elektrimootoriga ja mitmest sektsioonist koosneva sängiga võib see pink saagida palke läbimõõduga kuni 70 cm. Operaator seab saagimispea kõrguse käsivintsi abil, aga saagimise ajal tõukab seda edasi.

„Ausalt öeldes oli saeraami hind niivõrd madal, et otsustasin kohe selle osta,“ räägib Saško. „Kuigi, kui pink toodi kohale ja pandi meie tsehhis kokku, tekkis kahtlus, et kas selline väike masinake võib ikka saagida suuri palke.“

Ja Saško veendus oma kogemusest, et võib küll! Youtube’is on väljas peadpööritav videoklipp, mis „plahvatas“ Internetis ja muutis paljude puidutöötlejate maailmavaadet: Graplasi tsehhis saeb saeraam LT10 palki läbimõõduga 1 m!

Nüüd täidab Graplas hulgaliselt tellimusi erinevatele spetsialiseeritud puidutoodetele, näiteks nagu nugade karbid või 100×100 prussid saalungite jaoks. Siin töödeldakse põhiliselt Sloveenia kuuske. Kuigi saagimismahud pole suured, ligi 10 kuupmeetrit kuus, on selle toodangu lisaväärtus ometi kõrge.

„Pole vaja mõelda saagimise mahtudele. See on vananenud lähenemine,“ seletab Saško Taks. „Nüüd on vaja mõelda kasumile ja püüda valmistada toodangut väiksemast materjalimahust kõrgema lisaväärtusega.“

Kasumit saadakse aga ka kokkuhoiu arvelt. 5,5 kW mootor tarbib märgatavalt vähem elektrit võrreldes suure saeraamiga, kuid see võimsus on küllaldane suurte palkide saagimiseks. Veel üks pluss: Wood-Mizeri pink kasutab kitsast lintsaagi. See teeb vaid 2 mm laiuse saetee ja see tähendab, et igast palgist saab rohkem saematerjali ja vähem saepuru. Keskmiselt saab Wood-Mizeri pingiga igast palgist ühe laua rohkem kui kaatris saagides. Vaat siit kujunebki täiendav kasum.

Puidujäätmed lähevad katlasse, mis annab soojust 64-kuupmeetrilise kuivati tarvis, kus valmis saematerjal saab kuumašoki.

„Kogu pingi LT10 töötamise ajal pole kordagi olnud probleeme,“ räägib Saško. „Olen rahul selle seadmega. Minu arvates oli idee osta pink LT10 edukas ja see tekkis väga õigeaegselt,“ räägib Saško Taks naeratades.

Vaat nii sai majanduskriis ettevõtte Graplas jätkusuutlikkuse proovikiviks. Seal, kus teised ootavad, panevad firmasid kinni ja lahkuvad turult, leiavad taibukad ja leidlikud ettevõtjad uusi võimalusi, et tuua oma äri õitsengule.Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Wood-Mizeri pressikeskus

Te olete Wood-Mizeri – maailma juhtiva lintsaagide ja saepinkide tootja – pressikeskuse lehel. Siit leiate ettevõtte uudiseid, seadmete kasutamise lugusid ning videointervjuud saepinkide omanikega.

Iga lugu on äriidee või uus lähenemine, mis aitab oma ärile teise pilguga vaadata. Kui otsite uusi tehnoloogiaid või mõtlete oma projektist saetööstuses, siis olete sattunud õigele kodulehele!


pressikeskus