Uudised

Jääkuubikutest jäähotellideni

14. märts 2019

Jääkuubikutest jäähotellideni

Lintsaepingid ei sae ainult puitu. Norra ettevõttes DesignIce saeb Wood-Mizeri saeraam LT15 aasta läbi jääd –5 kraadi juures.

Külm talv ja palju järvi tegid Norrast Euroopa jaoks jääkamakate tarnija juba 150 aastat tagasi. Kuigi tänapäevased tehnoloogiad on vähendanud vajadust jääplokkide järele, elab ja õitseb see tootmisharu ikka veel spetsialiseerunumates valdkondades.

Ettevõtte DesignIce omanik Thomas Orderud hakkas koguma Kagu-Norra kohaliku järve jääd umbes 15 aastat tagasi. Täna suudab Thomas tarnida oma härmas töökojast, mille pindala on 400 ruutmeetrit „kõike alates jääkuubikutest kuni jäähotellideni“. Isegi talvel püsib temperatuur siin –5 °C, et 500–600 tonni jäävarusid ära ei sulaks.

„Meil on mõnikord väga ebatavalisi tellimusi“
Thomas on oma saeraamiga Wood-Mizer LT15, robotiga Kuka, traktori, kahveltõstuki ja mitme mootorsaega tegelikult täielikult varustatud, et viia ellu mis tahes jääprojekt, mida tema kliendid võivad vaid ette kujutada. Ja kliendid paluvad tõesti teha ainulaadseid asju.

Thomas ehitab regulaarselt jäähotelle, jääst objekte firmaüritusteks ning rajab suuri jääskulptuure tseremooniate ja isegi filmide jaoks. Ta on teinud jääst automakette, firmade logosid, õllekruuse ja muudki.

Ükskord muutis ta oma töökoja Jaapani moeriiete ettevõtte jaoks talviseks imedemaaks, et filmida talvehooaja alguseks reklaamklipp.

Ja isegi Hollywoodile on jääd tarvis. Thomas tegi jääskulptuurid filmi „The Snowmen“ jaoks, mida Michael Fassbender filmis Norras ja mis linastus 2017. aastal.

Jää kogumine
„Meie firma kasutab peaaegu 100% looduslikku jääd,“ räägib Thomas. „See erineb kunstlikust selle poolest, et seal on mullid, killud, praod ja varjud, nii et on tõesti näha, et see on looduslik. Eriti kui jääle langevad valguskiired, on see haarav vaatepilt.“

Talvel kogub Thomas jääd lähedalasuvast järvest, omades selleks kohaliku omavalitsuse luba. Ta lõikab jääd välja traktorile kinnitatud sae ja mootorsaega. Iga jäätükk on laiusega 1 m ja pikkusega 2 meetrit. Plokke hoitakse külmaseadmes, kuni neid mõnes järjekordses projektis vaja läheb.

Jääplokist jääkunstini
Pärast seda kui Thomas on koos kliendiga koostatud projekti, lõikab ta jää lõikamiseks kohandatud tööpingil Wood-Mizer LT15 jääploki suuruse sobivaks. Saeraami kere on varustatud plaadiga, et hõlbustada jäätoorikute libisemist.

Kuna töökojas on temperatuur aastaringselt –5 °C, on saage ja rihmu tarvis kaitsta kogunenud jää eest, mille jaoks paigaldas Thomas tööpingi saepeale kaks väikest küttekeha.

Thomase sõnul pole jää lõikamine üldse raske. „Kuni tera on terav, saeb saeraam jääd veatult.“ Terve tööpäeva jooksul vahetab Thomas nüristunud saagi ainult kaks korda.

Thomas võtab oma tööpingi LT15 kaasa, kui jääprojekti viiakse ellu kohapeal. „Ma olen seda mitu korda polaarjoone taha vedanud.“

„Kui mul tekib tööpingiga mingeid probleeme, siis ma lihtsalt helistan Wood-Mizeri kontorisse, selgitan, mis juhtus, nad nõustavad mind telefoni teel ja järgmisel päeval saan kätte varuosad. See toimib hästi.“

Pärast saeraami satuvad jäätoorikud robotiseeritud tööpingile Kuka, mis suudab skannida mis tahes objekti ja teha sellest täpse jääkoopia.
Jääskulptuurid aastaringselt
„Üldiselt on inimestel raske uskuda, et suvel saab teha jääst objekte. Tegelikult on see võimalik, sest 30-kraadises palavuses sulab varju paigutatud jää kuupmeeter väga aeglaselt – umbes kuus sentimeetrit igalt küljelt 24 tunni jooksul.“

„Nii et helistage meile ja me valmistame teile jääprojekte nii talvel kui ka suvel. Suvel jätavad jääskulptuurid lihtsalt uskumatu mulje, sest keegi ei oota, et võiks näha selliseid objekte palavuses.“Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Wood-Mizeri pressikeskus

Te olete Wood-Mizeri – maailma juhtiva lintsaagide ja saepinkide tootja – pressikeskuse lehel. Siit leiate ettevõtte uudiseid, seadmete kasutamise lugusid ning videointervjuud saepinkide omanikega.

Iga lugu on äriidee või uus lähenemine, mis aitab oma ärile teise pilguga vaadata. Kui otsite uusi tehnoloogiaid või mõtlete oma projektist saetööstuses, siis olete sattunud õigele kodulehele!


pressikeskus