Uudised

30. august 2017

Sloveenia. Kuidas noor metsavaht tööd ei leidnud, aga tööta ka ei jäänud

Sloveenia noormees lõpetas metsavahtide kooli, ei leidnud aga oma erialal töökohta ning lõi selle endale ise – Wood-Mizeri saeraamiga.

Sloveenia küla Plat asub kõrgel Alpides, 875 meetrit üle merepinna. Arvatavasti mõjuvad puhas õhk, mets, allikad, suurepärane mägine vaade kohalike taluelanike elule nii, et see kulgeb rahulikult, kiirustamata ja väga arukalt. Küla elanikud tegelevad põhiliselt põllumajandusega. Peaaegu igas peres on lehmad, lambad, linnud ning palju erinevaid elusolendeid.

Nii töötavad ka Gregor Potocniku vanemad Plati külas farmis ning kodus on neil veel 20 lehma. Peale selle on perel, nagu paljudel teistelgi, oma mets, umbes 35 hektarit. See asjaolu sundis Gregorit mõtlema, et võiks palju ratsionaalsemalt, nüüdisaegsete meetoditega juhtida oma metsa ning saada sellest kasumit. Seega astus Gregor metsavahtide kooli ja ka lõpetas selle edukalt.

„Kooli lõpetasin küll,“ naerab Gregor, „kuid tööd oma erialal ei leidnud!“

Kuid Gregorile pole omane meelt heita ning saatuselt kingitusi oodata. Rõõmus meel on juba suurepärane kingitus, mis teeb inimest õnnelikuks asjaoludele vaatamata, seepärast eelistavad sellised inimesed vaadata tulevikku, luua plaane ja neid teostada.

Erinevates kohtades töötades kogus Gregor raha ning kohe, kui ta sai 27-aastaseks, ostis endale lintsaeraami.

„Meie külas on peaaegu kõikidel oma mets, mille eest tuleb hoolitseda – vanad, kuivad, tormiga murdunud puud tuleb välja vedada ning seda puitu tuleb ka saagida, kuna talus, eriti kui on ka loomad, on alati vaja midagi ehitada või remontida,“ seletab Gregor oma tegu. Praktika on näidanud, et tal on täiesti õigus.

Gregori soetatud saeraam on Wood-Mizeri firma toodang. See on kogu maailmas tuntud bränd, mis tegutseb aastast 1982 ning on tänapäeval liider lintsaeraamide tootjate seas. Ettevõte on Ameerika oma, aga selle Euroopa tootmiskeskus asub Poolas. Kokku töötab maailmas, peaaegu igas riigis, üle 75 000 Wood-Mizeri lintsae.

„Ma sain teada, et 17 km kaugusel meie külast asub Wood-Mizeri esindus. Seega sõitsin nende kontorisse, pidasin nõu ja ostsin LT20B saeraami,“ jutustab Gregor.

See saepink on ette nähtud väike- ja keskmise suurusega ettevõtete jaoks. Selle raam koosneb mitmetest segmentidest, väga tugevatest, mis asuvad madalal maa juures, nii et palk lükatakse raamile käsitsi. Saepea, mille kahe rihmaratta peal on lintsaag, on varustatud elektrimootoritega: peamootoriga, mis paneb sae pöörlema, ja lisamootoritega, mis liigutavad pead üles-alla ja edasi-tagasi mööda raami.

See ei ole kõige väiksem saeraam Wood-Mizeri masinate seas (on olemas ka lihtsamad mudelid LT10 ja LT15), aga Gregori lintsaeraamil on üks tähtis iseärasus – sellel on kaugjuhtimispult. Puldil on elektrooniline joonlaud, mille abil saab seada vajaliku laua paksuse, ning saepea liigub automaatselt vajalikku asendisse järgmise saagimise jaoks.

Gregor koos Wood-Mizeri esindajatega pani saeraami kokku oma maja lähedal, natuke kõrgemal mägedes. Ta seadis endale mugava töökoha – tugitooli, mis on päikese ja halva ilma eest telgis varjul, ning selle ees kaugjuhtimispult. Kaugjuhtimiskaabel ripub traadil, mis on tõmmatud saeraami alguses ja lõpus oleva kahe posti vahele. Nii asub kaabel õhus, saeraami küljel, see liigub kergesti ja ei kattu saepuruga. Sellist kaabli riputamise viisi nimetab Wood-Mizer „curtain“ – „kardinaks“.

Nüüd töötab Gregor mugavalt tugitoolis istudes, selle asemel et kõndida piki saeraami saepea kõrval, lõigates palki ühe laua kaupa. Selline mugavus mõjutab märkimisväärselt tootlikkust, kuna Gregor väsib vähem ja saab kauem töötada. Valmis laudade eemaldamiseks palkab ta abilise. Mõnikord ka tellija ise, soovides raha säästa, paneb hea meelega oma laudu kokku, jälgides, kuidas tema puitu saetakse. Nagu räägitakse, oma koorem pole raske.

Elanikel on hea meel, et külas on saeraam. Pole vaja palke kaugele vedada ning peale selle saavad nad tänu Gregorile mitte ainult valmis saematerjali, vaid ka pindlaudu ja saepuru – majapidamises on kõik vajalik.

Nii aitab noor sloveenia metsavaht nii teisi inimesi kui ka iseennast. Win-win! Vastastikune võit.

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Wood-Mizeri pressikeskus

Te olete Wood-Mizeri – maailma juhtiva lintsaagide ja saepinkide tootja – pressikeskuse lehel. Siit leiate ettevõtte uudiseid, seadmete kasutamise lugusid ning videointervjuud saepinkide omanikega.

Iga lugu on äriidee või uus lähenemine, mis aitab oma ärile teise pilguga vaadata. Kui otsite uusi tehnoloogiaid või mõtlete oma projektist saetööstuses, siis olete sattunud õigele kodulehele!


pressikeskus


INFOBÜLLETÄÄN

PÜSI ONLINE ÜHENDUSES